Češi vnímají po roce členství Evropskou unii pozitivně
Většina Čechů hodnotí po roce členství Evropskou unii pozitivně, neboť se domnívají, že jim přináší výhody. Jak ukázal Eurobarometr - průzkum ve všech zemích unie, Češi se vyslovili pro vývoj směrem k politické unii, kladně se staví i k otázce společné obranné a zahraniční politiky. Poněkud překvapivě podporují dvourychlostní Evropu. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.
"Myslím si, že ten nárůst je opravdu dán tím, že nedošlo k žádnému skokovému zvýšení cen, k žádnému masivnímu nárůstu nezaměstnanosti. Čili prostě nic z těch negativních očekávání se nenaplnilo."
Průzkum Eurobarometr se konal v době, kdy Francie a Nizozemsko zamítly euroústavu. To se také projevilo na odpovědích. Podpora evropské ústavy mezi Čechy výrazně klesla a to na 44 procent. Současně s tím průzkum zaznamenal vysoký nárůst zastánců myšlenky vícerychlostní Evropy. Tento termín je užívaný pro označení metody, kdy společného cíle dosáhne nejprve část členských států, která je toho schopna a ostatní země je budou následovat později. Tento systém podporuje nadpoloviční většina Čechů. Oproti loňskému roku je to nárůst o 17 procent a je vůbec nejvyšší ze všech členských zemí, potvrdil sociolog a ředitel Střediska empirických výzkumů Jan Hartl.
"To je takový bonbónek, který nám připomíná situaci s ustanovením Visegradské čtyřky, kdy: 'my jsme ti šampioni transformace a přece se nebudeme unavovat s Poláky a Maďary, takže budeme ten chytrý vzadu a prostě se nějakým způsobem přišmrdolíme k těm chytrým a bohatým'. Já si myslím, že toto je obdobný způsob kalkulu, který může být ošidný.- Doplním vás, tam jsou skutečně i ti, kteří kalkulují zase s tím, že je dobré zůstat u těch, kteří budou pozadu.
- Paní docentko, vy jste naznačovala, že i v ekonomických kruzích je ta tendence sázet na toho outsidera, protože to umožňuje inkasovat prostředky navíc. Je to tak?
- Ano. Inkasovat nejenom tu podporu ze strukturálních fondů, ale inkasovat prostředky i z toho, že je mi dovoleno více se chovat jako méně vysvělá země. To znamená mít takové strategie konkurenceschopnosti, které v těch nejvyspělejších zemích už dovoleny dávno nejsou,"
dodala Eva Klvačová.Češi vidí jako výhodu svého vstupu do Evropké unii ekonomickou prosperitu a hodnotí proto pozitivně i situaci evropského hospodářství. O tom, že se mu daří, je přesvědčeno 62 procent Čechů, což je v kontrastu se zbytkem Evropy, kde evropkou ekonomiku jako dobrou hodnotí jen 45 procent jejích obyvatel.
O Evropskou unii se Češi zajímají stále více. K tomu však patří i její kritické hodnocení, dodává Jan Hartl.
"Ta kritika jde z několika stran. Oproti průměru evropské pětadvacítky si čeští občané častěji všímají negativ v EU spojených s byrokracií, plýtváním peněz. O trošku více, než je průměr v EU, si všímají i otázek pronikání drog na naše území, organizovaného zločinu. Obecně, to co platí pro nás i pro občany ostatních zemí EU, vidí problémy v sociální oblasti."