Česko předstihlo první zemí bývalé evropské patnáctky

Šestnáct let po pádu komunismu Česko ekonomicky předstihlo první ze států západní Evropy. Podle čísel shrnujících výkon ekonomiky a životní úroveň se dostalo před Portugalsko a dotahuje se na Řecko. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Nový žebříček vyspělé Evropy zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat, když předběžně porovnal loňský hrubý domácí produkt v přepočtu na jednoho obyvatele. To je pro ekonomy hlavní ukazatel, když porovnávají bohatství různých zemí. Česko se tak loni dostalo na 73 procent průměru Evropské unie, zatímco Portugalsko jen na 71,4 procenta. Česko podle statistiků loni zbohatlo zhruba o pět procent, hlavně díky exportu a přílivu zahraničních investic. Z ostatních nováčků, kteří vstupovali v roce 2004 do Evropské unie, se podobná věc povedla pouze hospodářsky silnějšímu Slovinsku. Je to tedy skvělá zpráva? Máme jásat nad historickým mezníkem? Hlavní ekonom Raiffeisen Bank Pavel Mertlík nepropadá euforii.

"Já bych to nepovažoval za historický mezník. Nemyslím si, že Portugalsko je právě ta západní země, se kterou by se měla Česká republika dlouhodobě měřit. Těmi jsou spíše Rakousko nebo Německo. Každopádně to ale svědčí o tom, že česká ekonomika v posledních pěti letech dynamicky roste a pro západní Evropu jako celek to neplatí. Důvodem, proč jsme předstihli v současnosti právě Portugalsko, je to, že na rozdíl od české ekonomiky portugalská ekonomika už pět let stagnuje."

Nemůže být ale srovnávání Česka a Portugalska přece jen poněkud zavádějící? Průměrný plat v Portugalsku je stále vyšší než u nás. Pavel Mertlík ale připomíná, že důležitá je také parita kupní síly.

"Parita kupní síly je odrazem vývoje jak hrubého domácího produktu v národní měně, tak také zhodnocováním kursu koruny. To jsou věci, které člověk tak či onak pociťuje. Víme, že v České republice roste poměrně dynamicky reálná mzda, roste o čtyři až pět procent ročně. To je hodně, v málokteré zemi světa, zejména v těch vyspělých, roste tak rychle. Za druhé trvale roste kurs české koruny, a to pociťujeme tehdy, když nakupujeme zahraniční zboží nebo ještě zřetelněji, když cestujeme na dovolenou do zahraničí, a zjišťujeme, že od roku jsme schopni si tam koupit více."

Po roce 1989 si mnoho lidí myslelo, že dohnat západní Evropu bude trvat jen krátkou dobu. Uběhlo už ale 16 let a teprve jsme dostihli nejchudší zemi.

"Pořád máme k oněm 100 procentům průměru Evropské unie mezeru třiceti bodů. Země, se kterými jsme zvyklí se srovnávat, mají ještě více, jako třeba Německo, to je na úrovni 109 procent. U některých dalších zemí je rozdíl i čtyřicet a více procent."

- Spojené státy 150 procent a Lucembursko dokonce 236 procent...

"Asi tak. Tam je ovšem třeba vzít do úvahy to, že Lucembursko je velmi malá enkláva, kde se poskytují ve velkém finanční služby. Není to tedy příliš relevantní srovnání. Je to asi totéž, jako když se podíváme na Českou republiku a zjistíme, že zatímco většina krajů České republiky je ve vztahu k průměru Evropské unie někde kolem 50 - 60 procent, tak Praha je na úrovni nějakých 123 nebo 125 procent."

- Takže by se dalo říci, že Prahu už v průměru předstihla i Německo, které má oněch 109 procent.

"To je pravda. Kdyby se ale zase Praha změřila třeba s Mnichovem, tak ten rozdíl by zůstal velký. Proti německému venkovu je ale Praha zcela určitě bohatší."

Otázka samozřejmě zní, jak dlouho bude česká ekonomika dohánět ty nejvyspělejší země západní Evropy. Vláda je podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana optimistická

"Já si myslím, že rok 2013 může být realistický v tom smyslu, že životní úroveň a ekonomika budou na srovnatelné úrovni s těmi nejlepšími v Evropě."

Většina ekonomů tento optimismus nesdílí a hovoří spíše o desítkách let.