Češi vymírají, varují ve své zprávě statistici

Češi vymírají, varují ve své zprávě statistici. Situace je tak špatná, že by v roce 2050 mohl počet obyvatel bez migrantů klesnout na 8 milionů. To znamená úbytek více než dvou milionů lidí za padesát let. Navíc česká populace výrazně zestárne a šedesátníci či sedmdesátníci budou dokonce nejpočetnější generací. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Zatím je v České republice nejpočetnější generace třicátníků a padesátníků. Naopak současní důchodci se narodili ve 30. letech, v období nízké porodnosti. Situace se však za půl století může zásadně změnit, říká předseda statistického úřadu Jan Fischer.

"Na sto dětí do 15 let bude připadat více než 250 osob ve věku 65 a více let. V současné době tato charakteristika, kterou někdy také nazýváme indexem stáří, činí 89 osob."

Příčin vývoje je několik. Jednak se postupně zvyšuje věk, kterého se dožíváme, a navíc je v Česku extrémně nízká porodnost. Jedné ženě se narodí řečeno mluvou statistiků 1,18 dítěte. Toto číslo patří k nejnižším na světě. Aby byl zachován současný počet obyvatel, muselo by se rodit dvakrát více dětí. Světlou výjimkou je například podkrkonošská obec Studenec, která má asi 1300 obyvatel, a já mám telefonu jejího starostu Františka Tauchmana.

"Mladá fronta Dnes o vás napsala, že je ve vaší obci, dá se říci, populační exploze, na rozdíl od České republiky, kde počet obyvatel ubývá. Kolik je u vás dětí a mladých lidí?

Myslím, že je tady dost mladých rodin a v letošním roce jsme přivítali nově narozených občánků 27.

Kolik mají u vás v průměru rodiny dětí?

Není tady výjimkou mít čtyři, pět, šest dětí i osm. Osm dětí tady mnoho rodin nemá, ale pár jich tady je.

Nemáte problém se školami?

Se školkou problém máme, protože tady ve Studenci ji máme ve staré budově a v Zálesní Lhotě taky. Teď se zpracovává projekt na novou školku, kterou chceme stavět u základní školy. Doufáme, že jestli jsme výjimeční tím, že tady nevymíráme a že se tu děti rodí, tak že to pochopí poslanci a schválí nám na to nějaké peníze ze státního rozpočtu."

Studenec je tedy světlou výjimkou a rodiny s větším počtem dětí jsou tu běžné. Jinde to tak bohužel není a uvědomuje si to i vláda. Premiér Vladimír Špidla chce například výrazně podporovat především druhé a třetí dítě v rodině. Za všeobecně nízkou porodností stojí jednak zhoršení ekonomické situace mladých rodin, ale i dávání přednosti studiu či kariéře.

A důsledkem je stárnutí populace. Do důchodu se tak bude chodit později a bez vlastního spoření budou senioři podle ekonomů nejspíše živořit. S nadsázkou se dá říci, že bude každý pracující živit svého důchodce. Tento trend potvrzuje i předseda statistického úřadu Jan Fischer.

"Na sto osob v aktivním věku bude připadat 56 osob ve věku starším než 65 let oproti dnešním dvaceti."

Situaci může pomoci řešit zvýšená podpora rodin s dětmi, příliv migrantů a reforma důchodového systému. Podle návrhů vlády se má výrazně změnit výpočet důchodu s ohledem na příjem a odpracované roky a prodlužuje se i důchodový věk, a to na 63 let. Co se týče příchodu migrantů, už běží pilotní projekt, který má do Česka přilákat kvalifikované odborníky. Statistici počítají s tím, že by mělo ročně přijít 25 tisíc cizinců. Problémem může být, že Češi podle různých průzkumů považují příliv cizinců za spíše nepříznivý jev, za zdroj problémů a cítí se ohroženi.