Česká firma v boji proti teroristům
Unikátní mobilní detektor výbušnin vyvinutý českou firmou R.S.Dynamics získal cenu Lynx Aword, nejprestižnější ocenění evropské organizace pro vědu a výzkum Eureka. Do projektů Eureky bylo zapojeno asi 1200 a výzkumných pracovišť z 38 zemí. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.
Český detektor Explonix pozná přítomnost výbušniny už při stopové koncentraci, takže spustí poplach, i když se někdo dostal do letmého styku s výbušninou třeba před týdnem.
„Pro představu, co znamená stopové množství: jsme schopni detekovat podnanogramová množství explozivních materiálů. Co je operátorsky novinkou, co je parametrem, který velmi konkuruje existujícím přístrojům, je rychlost reakce. Naše analýza, ohledání daného subjektu je hotové do jedné sekundy. Pro rychlý scanning pasažérů nebo zavazadel, je tento parametr naprosto určující.“
Řekl Radiu Praha zakladatel a ředitel firmy Jiří Bláha. Další výhodou zařízení oproti konkurenčním je obrovská odolnost proti rušivým chemikáliím, mezi kterým je třeba i lidský pot nebo nespálené uhlovodíky z výfukových plynů aut.
„Udělení ceny Lynx Aword je pro nás nejvyšším oceněním za dlouhou dobu naší činnosti. Dostává nás samozřejmě do povědomí širokého zahraničí. Jak nám říkali při předávání ceny, zatím žádná z nově příchozích zemí do Evropské unie ještě nedostala takovou cenu.“
Konstatuje s neskrývanou hrdostí Jiří Bláha a dodává, že detektor pracuje na novém fyzikálním principu, ke kterému vedl náročný tříletý výzkum. Dát jednoznačně kladnou odpověď na otázku, zda je dnes český detektor nejlepším na světě, si ale netroufá.
„Snažili jsme se udělat zařízení, které vyřeší problémy konkurencí zatím nevyřešené. V tom je náš veliký náskok. Lze říci, že jsou produkty, které jsou vhodnější pro určitou typickou aplikaci a jiné pro jinou aplikaci. My jsme se snažili o velkou univerzalitu. Jsou ale aplikační rozsahy, ve kterých jsme podle našeho názoru nejlepší. Procento nasazení našeho přístroje bude větší než procento nasazení konkurenčních přístrojů.“Firma R.S. Dynamics vznikla v roce 1991 a od začátku se zabývá vývojem speciálních analytických technologií a instrumentů. Rozsah aplikací je široký, od medicíny až po odhalování kontaminantů v půdě a ovzduší. Mimochodem, firma už v minulosti dělala instrumenty pro medicínský výzkum v rámci evropského projektu COST a dosáhla při tom poměrně unikátních výsledků v rámci Evropské unie. Od roku 1995 byla firma i distributorem amerických instrumentů pro detekci výbušnin. Toto zázemí, tedy znalosti z vývoje nových fyzikálních principů a současně zkušenosti s prezentací a aplikací už existujících detektorů explozivních materiálů, umožnilo zjistit, kde jsou limity a nedostatky existujících technologií. A odtud byl už jen krůček k zahájení ambiciózního projektu tyto technologie zlepšit. Byl to smělý cíl, když si uvědomíme, že firma má jen asi 20 stálých výzkumných a vývojových pracovníků, zatímco konkurenční, zejména severoamerické, firmy zaměstnávají stovky a tisíce lidí. Přesto Češi dotáhli vývoj do úspěšného konce a nakonec je čekalo nejprestižnější evropské vědecko-technické ocenění za inovaci. To samozřejmě může ještě více otevřít firmě dveře na světový trh. Jiří Bláha je ale opatrný. Připomíná, že je třeba pohlížet na věc realisticky. V jejich branži se prodej realizuje výhradně prostřednictvím tendrů, a tento fakt nahrává už zavedeným velkým firmám.
„Za námi nestojí velký kapitál. Marketing těchto zařízení se ve světě řídí tvrdými zákony. A je adresa dobrá a adresa špatná ve spektru military a security technologies. Tradičně má jednu z nejvyšších reputací severoamerická provenience. Zákazník, který teprve tápe, hledá, čím by vybavil své bezpečnostní složky se samozřejmě v první řadě obrátí tam, kde je tradice. Je třeba velikého úsilí přesvědčit takového zákazníka, že produkt z maličké České republiky může být výhodnější, úspěšnější než zavedený produkt, který je na trhu dvacet let.“
Ve prospěch Američanů hovoří také slabý dolar, který americké výrobky zlevňuje. V mezinárodních tendrech pak mají hlavní slovo vládní úřadníci, pro které je rozhodující dobrá adresa a samozřejmě také dobrá cena. Technické parametry je až tak nezajímají.
„Pokud je někde vypsaný tendr, například v Indii, o který se zrovna ucházíme, konkrétně na nákup stovky přístrojů, je zřejmé, že indického ministra obrany naprosto nezajímá, jestli jsme dostali Lynx Aword. Jeho zajímá cena a reputace.“
Jiří Bláha si nedělá iluze ani o tom, že by udělená evropská cena představovala pro firmu nějakou výhodu při nabídce detektoru pro české bezpečnostní složky.
„Já vás zklamu. Ta výhoda neexistuje, protože s vrcholovým managementem naší země nelze v podstatě na toto téma komunikovat. Je to nezajímá. Abych to uvedl na správnou míru, ano, velice nám fandí ministerstvo školství. To nám také velice pomáhalo s programem Eureka. Ale ministerstvo školství není instituce, která by nám zajišťovala prodej. Bylo nám řečeno, že ani není možná meziministerská komunikace o tom, že by ministerstvo školství podalo třeba informaci ministerstvu obrany, že lze doporučit koupit náš produkt, protože je dobrý a vyhrál evropskou cenu.“
Firma R.S.Dynamics ale není pro svět zase až tak neznámá. Je úspěšná s minulými produkty, které uvedla na trh.
„Prodáváme velmi dobře po světě. Otevřeli jsme dceřinou společnost v Japonsku. A třeba ty naše enviromentální instrumenty se před třemi lety staly v Japonsku industriálním standardem. Na tomto poli se už vlastně kupují jen naše produkty. Japonský trh je přitom nejnáročnější na světě. Tam nesmíte udělat chybu.“
V portfoliu produktů, na které se zaměřuje R.S.Dynamics, vyrábějí ve světě všichni v kooperaci. Nejinak je tomu u nás. Podle Jiřího Bláhy už tady naštěstí existují výrobní firmy založené většinou velkými západními společnostmi, které jsou s to dělat pro R.S.Dynamics fyzickou výroku. Za kvalitu koncového výrobku ale samozřejmě odpovídá R.S.Dynamics
„My sem dostáváme na stůl osazené desky s plošnými spoji, vyrobené mechanické díly, smontovaná zařízení. My do nich nahrajeme firmware, my jim děláme výstupní kontrolu, a my je pouštíme do světa.“