Česká lékařská komora navrhuje zvýšit spoluúčast pacientů

Ministryně zdravotnictví Marie Součková, foto: ČTK

Situace ve zdravotnictví je alarmující, tvrdí Česká lékařská komora. Zdravotní pojišťovny platí pozdě a zdravotníci se proto zadlužují. Pokud nedojde k řešení, pak podle nich hrozí rozvrat poskytované zdravotní péče. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Vybrané pojištění zkrátka nestačí pokrýt rozsah a poptávku po zdravotní péči, tak jak si ji pacienti přejí a jak ji vláda slibuje. To vede k 7zadlužování zdravotních pojišťoven. Jak uvedl prezident České lékařské komory David Rath, Všeobecná zdravotní pojišťovna, u níž je 70 procent občanů, je zatížena pětimiliardovým dluhem.

"Pokud poroste tímto tempem, tak koncem roku skončí VZP v minusu 9 miliard korun."

Všeobecná zdravotní pojišťovna platí lékařům pozdě. Od vystavení faktury do jejího zaplacení uplynou v některých okresech i dva měsíce, což zvláště v soukromých ordinacích může znamenat velký problém. Je třeba platit zaměstnancům a také nájem, telefon, leasing či splátky úvěrů nepočkají. Lékařům tak hrozí sankce, které by ve svém důsledku mohly vyústit až v uzavření ordinace. Česká lékařská komora se proto obrátila na ministryni zdravotnictví otevřeným dopisem. Mj. navrhuje zavedení finanční spoluúčasti pacientů, podobně jako na Slovensku.

"V té situaci, ve které se nalézáme, je to asi jediná rychle použitelná cesta, jediný zdroj, který by ten bankrot zdravotnických zařízení, pojišťoven, mohl odvrátit."

Viceprezidentka lékařské komory Helena Fousková k tomu dodává.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková,  foto: ČTK
"Spoluúčast pacienta je devět procent, což je absolutně nejméně ze všech zemí v Evropě. V bohatém Německu si pacienti připlácejí na zdravotní péči 25 procent, v Dánsku 18 a tak dále."

Finanční spoluúčast by se podle lékařské komory měla zvýšit zhruba o polovinu. Platilo by se také například za recept, první vyšetření u lékaře či jízdu sanitou, která není nutná.

Prezident lékařské komory David Rath odmítá plány ministryně Marie Součkové na zrušení části drahých akutních lůžek. Uvádí, že v posledních letech došlo k takové redukci, že je dnes Česko již pod průměrem Evropské unie. Problémy jsou podle lékařů vážné a neřešení situace může vést až k vyhlášení konkursu na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Ta se brání a uvádí, že jí neplatiči dluží až 13 miliard korun a vymoci se dá jen jedna desetina. Pojišťovna sáhla k radikálnímu kroku. Nemocnice, které na zálohových platbách získaly 800 miliónů korun navíc, mají vrátit pojišťovně peníze najednou a ne postupně jako dosud. S tím nesouhlasí ministryně zdravotnictví Marie Součková. Pojišťovna by měla krýt případné problémy z rezervního fondu.

"Kdyby byl tento fond byl naplněn, tak by pojišťovna byla schopna tyto platby uskutečnit."

O tom, že je situace vážná, svědčí i setkání ministryně s premiérem Vladimírem Špidlou a to dokonce v šest hodin ráno.