Česká politická scéna opět jednotná ve vztahu k tzv. Benešovým dekretům

Foto: CTK

Čeští politici požadují, aby Nejvyšší soud zformuloval jednotné stanovisko v případech žádostí o vydání majetků, o kterých rozhodují nebo budou rozhodovat soudy. Politická jednání mají za sebou první kolo, další je čeká ve středu u prezidenta Klause. Situaci sleduje kolega Josef Kubeczka.

Foto: CTK
Výsledky pátečního jednání premiér Vladimír Špidla shrnul: celá věc je velmi citlivá a politická reprezentace bez ohledu na vnitropolitické soupeření chce postupovat společně. Politické strany se zavázaly nejednat na vlastní pěst a vláda slíbila svůj postup s nimi konzultovat. Také podle Špidly nejsou námitky proti dosavadním krokům:

"Obecně je souhlas s dvěma kroky, které už byly předběžně sformulovány, tzn. požádat příslušné soudní orgány o formulaci jednotného stanoviska pro tyto případy a navrhnout novelu zákona o úřadu zastupujícím stát ve věcech majetkových, tak aby tento úřad byl oprávněn zastupovat obce v tomto typu sporů, pokud jej o to obce požádají."

Potvrdil to i předseda opoziční ODS Miroslav Topolánek.

"Jsou určité věci, které překračují obvyklý standardní rámec politických stran, a protože se jedná o věci související s českým státem, jsme ochotni podílet se na všech řešeních, které povedou k právní a majetkové jistotě našich občanů a institucí. V tomto smyslu dosavadní postup vlády schvalujeme."

Podle premiéra Špidly mají být v otázce Benešových dekretů především zahájena expertní právní jednání, ze kterých teprve vyplyne další postup. Podle Špidly páteční schůzka vytvořila určitý mechanismus další spolupráce.

Vláda byla v minulých dnech kritizována, že prosazováním změn v Ústavě, které by zabránily prolamování restituční hranice, ohrožuje nezávislost justice. Premiér tuto pochybnost odmítl s tím, že o případných změnách ústavy rozhodne až nezávislé rozhodnutí expertů.

"Pokud se ukáže, že je vhodné udělat nějaké další změny našeho právního systému, samozřejmě v souladu se základní koncepcí Ústavy a s mezinárodními závazky, tak je možné tuto otázku studovat. Teď by bylo předčasné se k tomu jakkoliv vyjadřovat. Můj názor je, že dosavadní právní systém je dostatečný, že se spíš jedná o problematiku interpretace."

Premiérova slova potvrdil i místopředseda vlády Petr Mareš:

"My jsme se shodli hlavně na jedné věci: je třeba, aby politici předali co nejrychleji celou věc kompetentním institucím, tzn. právním expertům a Nejvyššímu soudu."