Česká republika předala jako první stát příspěvek na stavbu Památníku bitvy o Británii

Detail části modelu budoucího Památníku bitvy o Británii, foto: ČTK

Česká republika jako první stát předala příspěvek na stavbu Památníku bitvy o Británii v Londýně, které se zúčastnily desítky českých letců. Český velvyslanec Štefan Füle předal šek na 52.700 liber, tedy 2,5 milionu korun, předsedovi přípravného výboru pro stavbu památníku lordu Normanu Tebbitovi.

Detail části modelu budoucího Památníku bitvy o Británii,  foto: ČTK
Lord Tebbit je sám bývalým pilotem královského letectva. Jako nováček v RAF měl za instruktora právě českého pilota, který bojoval proti Německu v Británii, pak se vrátil domů a pak znovu uprchl před komunisty. Letecká bitva o Británii v létě a na začátku podzimu roku 1940 byla první porážkou armád Adolfa Hitlera. Podle názoru lorda Tebbita vlastně rozhodla o druhé světové válce. Přesto nemá tato událost v Londýně žádný památník. Proto v létě příštího roku, k 65. výročí bitvy by měl památník stát. Budou na něm jména všech téměř 3000 pilotů z 15 zemí, kteří se bitvy na straně Británie zúčastnili, tedy i 89 letců z Československa. Jak uvedl český velvyslanec Štefan Füle, to je také důvodem, proč ČR na pomník přispívá.

"Především tím chceme vyjádřit podporu iniciátorům této myšlenky, kteří přišli s nápadem možná pozdě, ale přesto ocenit účast pilotů, nejenom britských v bitvě o Anglii v roce 1940. Ten druhý důvod se nabízí sám za sebe. Je to výraz díků naší vlády nejen těm 89 letcům, jejichž jména budou na tomto památníku, ale všem ostatním bývalým čs. vojákům, kteří ve Velké Británii bojovali nejenom za Velkou Británii, ale i za Československo."

Český velvyslanec v Británii Štefan Füle  (vpravo) předává šek lordu Normanu Tebbitovi,  foto: ČTK
Mezi českými účastníky bitvy byl například Josef František, který patřil k největším leteckým esům celé bitvy. Během několika týdnů sestřelil 17 německých letadel. Na památníku bude i známé jméno Karel Kuttelwascher, který byl se 20 sestřely během války nejlepším českým pilotem.

"Ten památník bude opravdový monument s velmým M. Jde o konstrukci, která je 25 metrů dlouhá. Je to na břehu řeky Temže. Vznikne tam ulička a v ní po obou dvou stranách bude reliéf a navíc na podélných stěnách budou jména všech těch pilotů ze všech zemí, kteří se účastnili v bitvě o Anglii."

Památník není placen ze státního rozpočtu. Jde vlastně o soukromý podnik Historické společnosti pro bitvu o Británii. Na sbírce se podílí princ z Walesu nebo herec Edward Fox, který představoval jednoho z pilotů ve filmu Bitva o Británii.