Česká vláda schválila rozpočet se schodkem 115 miliard korun

Ministr financí Bohuslav Sobotka, foto: ČTK

Rozpočet České republiky na příští rok bude mít schodek 115 miliard korun. Schodek je podle ekonomů příliš vysoký a dokazuje, že Česká republika neumí investovat do projektů, které by peníze vrátili zpět do státní kasy.

Ministr financí Bohuslav Sobotka, foto: ČTK
115 miliard korun jako schodek státního rozpočtu schválila vláda, i když ministerstvo financí původně navrhovalo schodek ještě vyšší 118 miliard. Vláda zvýšila příjmy státního rozpočtu na příští rok o 5,6 miliardy, výdaje vzrostly o 2,6 miliardy korun, prohlásil ministr financí Bohuslav Sobotka. Ministerstvo financí snížilo schodek nalezenou rezervou 11 a půl miliardy korun, ze kterých se kabinet rozhodl rozdělit osm miliard, část byla ponechána jako rezerva ve státním rozpočtu. Do příjmů vláda zapojila celkový odhad deblokace ruského dluhu a provedla též korekci, která zvyšuje příjmy státu z daně z přidané hodnoty. Kam ovšem chce vláda investovat? Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban potvrdil, že resort zemědělství získá navíc z těchto osmi miliard 1,2 miliardy na dorovnání plateb pro zemědělce, fond dopravní infrastruktury dostane 2,8 miliardy a dalších 350 milionů půjdou na náklady spojené s rušením vojenských posádek. Ovšem nejmarkantnější položky navršující rozpočet získalo ministerstvo školství a to 1,7 miliardy korun na vysoké školy, dalších 800 milionů korun půjde na vědu a výzkum. To zdaleka nestačí, tvrdí ministryně školství Petra Buzková. Očividně nespokojená ministryně nechtěla novinářům nic bližšího sdělit. Přidělených 1,7 miliardy korun bylo minimum, které po vládě požadovala. "Celá vláda včetně mě by ráda dala na vzdělávání víc, ale víc peněz tam prostě není,"řekl vicepremiér vlády Petr Mareš, a dodal, že rozvoj vysokých škol je nejpalčivější problém, který Buzková řeší. Podle tajemníka vicepremiéra Mareše Patrika Nachera je předseda US-DEU s navýšením peněžních prostředků spokojen.

Nový ministr spravedlnosti Karel Čermák a ministryně školství Petra Buzková, foto: ČTK
"Pan předseda je rád, že svorně všichni ministři obětovali některé své požadavky ve prospěch úspěšné reformy veřejných financí. V neposlední řadě ho těší, že i nadále věda a vzdělání zůstává prioritou této vlády, což se odrazilo v určitém nárůstu financí pro vědu a výzkum."

Podle mnohých ekonomů je schodek 115 miliard příliš vysoký. Jak Českému rozhlasu řekla ekonomka Markéta Šichtařová z Volksbank, naše ekonomika roste a vláda neinvestuje do projektů, které by přinášely zemi dlouhodobý zisk:

"Otázka potom zní, co by vláda dělala, kdyby se ekonomika dostala do potíží. Kde by si vláda poté půjčovala? To ani nemluvíme o nebezpečí, že nebude schválena reforma veřejných financí a tím, by přišel státní rozpočet o další příjmy, se kterými už počítá."

Schvalování státního rozpočtu napjatě sledovali odboráři, kteří už několik měsíců protestují proti nízkým platům zvláště ve školství. Co tedy říkají na to, že vláda peníze do školství zvýšila? Podle odborů budou sice některé profese brát více, ale jiným se platy naopak znatelně sníží. Proto odboráři uvažují o dalších protestech. Potvrdila to mluvčí odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací Alena Vondrová.

"My se ještě pokusíme jednat s poslanci. Nicméně jsme konstatovali ve stanovisku, že to byla vláda, která porušila sociální smír, tudíž je situace otevřená. Jestli se rozhodneme k dalším krokům, to je věc jednání odborových svazů."

Do Poslanecké sněmovny, kde má koaliční vláda nejistou většinu jediného hlasu, musí být rozpočet odeslán do konce září. Premiér Špidla už několikrát zopakoval, že neprojde-li státní rozpočet, padne vláda.