Reformní zákony ostré hlasování teprve čeká

Vladimír Špidla, foto: ČTK

Tento týden jedná sněmovna o balíku vládních reformních zákonů, které mají zastavit další zadlužování státu. Kabinet Vladimíra Špidly chce například zvýšit spotřební daně, omezit vyplácení nemocenských dávek, odložit a zpřísnit odchod do důchodu a zmrazit příjmy státních zaměstnanců. Na druhé straně se má snížit daňové zatížení v podnikatelské sféře. Budou-li reformní zákony přijaty, měl by se do roku 2006 dostat podíl deficitu veřejných financí na HDP na úroveň, která České republice umožní přijetí eura. Opozice již předem avizovala, že reformu nepodpoří. Vládní návrhy zákonů však procházejí sněmovnou nečekaně hladce. Na stanovisko se Milena Štráfeldová zeptala hlavního ekonoma Raiffeisenbanky a bývalého sociálně demokratického ministra financí Pavla Mertlíka:

"Především schválen byl zatím pouze jeden, byť velmi důležitý zákon, a to rozsáhlá novela zákona o daních z přidané hodnoty. Její podstatou je především to, že přesouvá velkou část zboží a služeb, které dosud byly v nižší, pětiprocentní daňové sazbě, do základní sazby, která je dvacet dva procent. Podle příslušné směrnice Evropské unie smějí v té snížené sazbě být pouze potraviny a některé další vybrané položky. Čili šlo o dlouho dopředu připravovaný krok, který bezesporu není nekontroverzní, ale zřejmě zde došlo k další dohodě napříč vládnoucí koalicí o tom, jakým způsobem budou změněny sazby. Všechno ostatní byly pouze posuny do třetího čtení. O těch zákonech se sice hlasovalo, ale nebylo možné předpokládat, že koaliční poslanci budou v této fází pro jejich zamítnutí, i když třeba s nimi nesouhlasí. A to hlavně proto, že druhé čtení je především příležitostí k předložení pozměňovacích návrhů. Takže to skutečné, ostré hlasování bude až někdy v průběhu příštího týdne. A tam už půjde o to, zda ty zákony budou nebo nebudou schváleny. Myslím, že to taková idyla jako dosud nebude."

A jak Vy sám odhadujete výsledek hlasování?

Vladimír Špidla,  foto: ČTK
"To je možné odhadnout velmi obtížně. Co se týče ostatních reformních zákonů z balíku jedenácti zákonů, nyní postupujících do třetího čtení, tam bezesporu největším kamenem úrazu bude novela zákona o nemocenském pojištění, která předpokládá podstatnou redukci dávek nemocenského pojištění v prvních třech dnech nemoci a dále v prvních čtrnácti dnech nemoci. Pokud se vládě nepodaří prosadit tuto změnu, která předpokládá úsporu asi 22 miliard v příštích třech letech, byl by to podstatný zásah do reformy veřejných financí. Mohli bychom říci, že reforma by byla udělána někde napůl, a to zejména v oblasti zvyšování daní, ale nikoliv škrtů. A to by byl veliký balvan v dalším fungování vládní koalice. Čili tam půjde myslím o všechno."

A co o té reformě v zásadě soudíte? Je dostatečně tvrdá, aby se zastavilo zadlužování státu?

"Není, je ale asi rozumná v této fázi vývoje naší ekonomiky. Je třeba brát do úvahy i to, že zadlužování státu je součástí makroekonomické agregátní poptávky. Jsme v situaci, kdy světová ekonomika je v recesi a deflaci a výrazné omezování veřejných výdajů může být makroekonomicky kontraproduktivní a mohlo by dopadnout špatně na tvorbu hrubého domácího produktu. Čili to snížení zhruba o dva procentní body z hlediska rozsahu podílu deficitu veřejných financí vůči hrubému domácímu produktu, jak je reforma navrhuje pro příští rok, je rozumné. Z hlediska střednědobého a dlouhodobého je ale třeba chápat reformu jako první krok a měly by následovat kroky další, které by měly být mnohem radikálnější."