České aerolinie získaly důvěru bank

Českým aeroliniím už bankrot nehrozí. Firma získala důvěru bank a začíná peníze získávat i jinak, než rozprodejem majetku. Právě tím se ČSA chystaly pokrýt největší ztráty.

Banky měla údajně přesvědčit čísla o hospodaření Českých aerolinií.

"Díky tomu, že se banky se vrátily ke stolu a jednají s námi o provozním financování, neprodáváme pod tlakem. Nemusíme rozhodnout o prodeji něčeho, co nám za půl roku bude chybět. V tuto chvíli se soustředíme na komerční financování za standardních podmínek, které věří našemu projektu a našim závěrům,"

uvedl šéf aerolinií Miroslav Dvořák. ČSA podle tisku uvažovaly o prodeji duty free obchodů na letišti a několika letadel. Prodej bezcelních obchodů společnosti sice bude pokračovat, ale nároky na zájemce budou vysoké. Prodeje pozemního odbavení a letadel se zatím pozastavují. Mimořádná valná hromada také zredukovala počet členů dozorčí rady a seškrtala odměny, potvrdil Tomáš Uvíra z ministerstva financí.

"Představenstvo šlo na měsíční odměnu 10 tisíc korun a odměny dozorčí rady šly o 30 procent dolů. Zároveň byl zredukován počet členů dozorčí rady na polovinu, to znamená na šest členů."

Michal Mejstřík,  foto: ČTK
Vedení firmy tak následovalo zaměstnance, kteří v říjnu přistoupili na radikální snížení svých mezd. Piloti přijdou o 30 procent, letušky o 15 a ostatní zaměstnanci o 10 procent svých platů.

Novým šéfem dozorčí rady Český aerolinií se stal Michal Mejstřík. Je známý hlavně jako člen poradního orgánu vlády známého pod zkratkou NERV. Lidé na postu předsedy dozorčí rady se v poslední době měnili jak na běžícím pásu. V září rezignoval Ivan Kočárník, podle svých slov kvůli politikům a odborářům, kteří firmě brání v rozvoji. Nahradil jej Václav Novák. Ten odešel po měsíci, prý už splnil úkol popsat problémy společnosti před chystanou privatizací. Pak přišel Miroslav Zámečník, který rezignoval kvůli účasti na výběrovém řízení na nového šéfa pražské zoo. Opouští ČSA v době, kdy z firmy přicházejí dobré zprávy a má před sebou další rozvoj, který upřesnil ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Miroslav Zámečník,  foto: ČTK
"Máme základy finančního plánu, který ukazuje, že společnost může být zdravá. Pomohla k tomu dohoda se zaměstnanci na restrukturalizačních krocích, které souvisely s propouštěním, podařilo se dojednat i snížení mzdových nákladů. Podle propočtů, které máme, tak už v roce 2011 bychom se mohli dostat do černých čísel."

Letošní výsledky ještě příliš dobré nebudou, šéf aerolinek Dvořák potvrdil propad hospodaření za letošek přes 3 miliardy korun. Přesto se situace zlepšuje. Podle údajů Asociace evropských leteckých společností si ČSA v září polepšily v počtu cestujících meziročně o téměř 3 procenta, zatímco aerolinkám sdruženým v asociaci počet pasažérů celkově klesl o 4,5 procenta. Navíc počet cestujících ČSA rostl už třetí měsíc po sobě.