České potraviny na pultech obchodů povinně, navrhují poslanci. Do sedmi let až 85 procent

Foto: Pixabay, CC0 Public Domain

Prodejny v Česku by příští rok měly povinně nabízet 55 procent českých potravin a do roku 2027 se má kvóta zvýšit až na 85 procent. Počítá s tím novela zákona, kterou budou projednávat poslanci. Její autoři věří, že nařízení pomůže regionálním a malým zemědělcům a podpoří české potravinářství. Odpůrci návrhu varují před zhoršením nabídky a zdražováním.

Foto: Pixabay,  CC0 Public Domain

Marian Jurečka,  foto: Filip Jandourek,  Český rozhlas
Návrh, který už schválil sněmovní zemědělský výbor, připravila skupina poslanců v čele se Zdeňkem Podalem (SPD) a Margitou Balaštíkovou (ANO). Podle ní koronavirová krize ukázala, jak je důležité, aby bylo Česko soběstačné a nespoléhalo na dovoz potravin, které si dokáže vyrobit samo.

„Když si to tady vyrábím, uzavřené hranice kvůli jakékoli nákaze mě vlastně neohrožují. A jestliže chceme chránit životní prostředí, tak snižme uhlíkovou stopu a nevozme něco z jednoho konce světa na druhý,“řekla Českému rozhlasu.

Návrh podlepředkladatelů umožňuje regionálním výrobcům potravin prosadit se lépe na domácím trhu a přispívá také k udržení zaměstnanosti na českém venkově. Podepsalo se pod něj 25 poslanců napříč politickým spektrem. Novelu zákona podporuje například předseda lidovců Marian Jurečka. Kromě toho, že nařízení podle něj podpoří české zemědělce, má za to, že pomůže v i boji se suchem.

„Pokud chceme brát vážně klimatickou změnu, je tento návrh jednou z cest, jak přispět k tomu, aby krajina byla opravdu pestřejší, abychom dokázali zadržet více vody. Protože plodiny jako je ovoce a zelenina rozhodně přispějí tomuto cíli. Zemědělec také tu pestřejší skladbu plodin musí mít někde k uplatnění,“říká Jurečka.

Myšlenku, aby si v lidé v českých obchodech vybírali převážně z českých potravin, podporuje i ministr zemědělství Miroslav Toman. Naopak někteří poslanci, odborníci i obchodníci bijí na poplach.

Omezenější nabídka růst cen

Jan Skopeček,  foto: Archiv ODS,  Flickr,  CC BY 2.0
S kvótami nesouhlasí třeba poslanec Jan Skopeček z ODS, který varuje před regulací volného trhu. Nařízení podle něj zhorší nabídku a může i zvýšit ceny potravin.

„Cena té produkce s velkou pravděpodobností poroste. Omezí se svoboda volby spotřebitele, jaký produkt si bude moci koupit,“ vysvětluje. Podporu tuzemských produktů poslance prý podporuje, ale lidé se pro to podle něj musí rozhodnout dobrovolně.

Také předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek varuje před horším výběrem a nižší kvalitou. Na sociální síti napsal, že myšlenka je špatná a TOP 09 s ní zásadně nesouhlasí.

„Skupina poslanců a ministr zemědělství pro nás mají výjimečný dárek: Horší výběr, nižší kvalitu a vyšší ceny. To je nevyhnutelný důsledek vždy, když se zakáže či omezí konkurence. TOP 09 zásadně nesouhlasí, nejsme komunisti,“ uvedl.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v rozhovoru pro CNN Prima NEWS upozornil, že pravděpodobný by byl také soudní spor České republiky s Evropskou komisí kvůli porušení pravidel jednotného evropského trhu.