Česko i humanitární organizace pomáhají Bangladéši

Foto: ČTK

Řada států - včetně Česka - organizuje pomoc pro obyvatele Bangladéše, kde si řádění cyklonu Sidr zatím vyžádalo více než 3500 obětí. Vrtulníky dopravují nejhůře postiženým energetické sušenky poskytnuté Světovým programem pro výživu a také stany, rýži a vodu. K břehům míří lodě amerického námořnictva s dalšími helikoptérami na palubě. Obyvatelé si nicméně stěžují, že pomoc se k nim dostává jen pomalu.

Foto: ČTK
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg během své pracovní návštěvy Indie rozhodl o uvolnění 1,5 milionu korun. Česká pomoc se do Bangladéše dostane prostřednictvím Mezinárodního výboru Červeného kříže, který operuje přímo na zničeném jihu země. Pomáhají i české humanitární organizace. Například Adra, říká její zástupce Radek Špinka.

Foto: ČTK
"My jsme do postižené oblasti poslali člověka, který je z naší regionální kanceláře z Bangkoku a spolupracuje na místě s bangladéšskou Adrou. V současné době už vytipovali několik vesnic, kde pracujeme. Dodáváme potraviny a vodu."

Vy máte v Bangladéši od roku 1999 humanitární projekt, který se zabývá vzděláváním. Je vaše práce přírodní katastrofou nějak postižena?

"Projekt podporuje studium dětí. Ta část škol, která je na jihu, je postižená. Lidé, kteří tam pracují, připravují na místě průzkum, jak bychom mohli pomoci."

Tři tisíce dolarů uvolnila z humanitárních rezerv Česká katolická charita. Vypsala také sbírku, stejně jako Člověk v tísni, který ze svého fondu Klubu přátel uvolnil půl milionu korun, které jsou určeny na pokrytí základních životních potřeb pro zhruba 700 postižených rodin. Nákup a distribuci pomoci již od soboty na místě zajišťuje partnerská organizace Concern. Vlastní týmy do oblasti Člověk v tísni posílat nebude, uvedl jeho zástupce Marek Štys.

Foto: ČTK

"V takovýchto situacích spíše, než abychom za poměrně velké peníze a s časovou ztrátou vysílali svoje lidi do zemí, kde trvale nepůsobíme, tak máme síť asi šesti evropských nevládních organizací, se kterými spolupracujeme."

Foto: ČTK
Domníváte se, že bude snaha lidí přispět do sbírky, nebo už jsou z mnoha sbírek unaveni?

"Většinou veřejnými sbírkami reagujeme na to, jak se na nás veřejnost začne obracet a jak se odráží daná událost v médiích. V případě Bangladéše už jsme zaznamenali desítky telefonátů, jak mohou lidé přispět. Myslím si, že se zájem veřejnosti odráží i v souvislosti v tom, jak médie informují o situaci. V současné době je mnohem víc informací o Bangladéši, než bylo například v srpnu po rozsáhlých monzunových záplavách, které postihly severní Indii a Bangladéš. Byla to katastrofa srovnatelná se současným cyklonem Sidrem. Ale v srpnu záplavy proběhly prakticky bez zájmu veřejnosti, bez odezvy v médiích. Předpokládám, že v Bangladéši budeme v tuto chvíli úspěšnější."

Více informací na www.adra.cz nebo www.clovekvtisni.cz