Česko je stále rájem pro hazard

0:00
/
0:00

Těsně před Vánocemi zamítl Senát vlastní novelu loterijního zákona. Poslanecká sněmovna se před tím odmítla zabývat vládní novelou tohoto zákona. Česko přitom musí do října letošního roku vyhovět směrnici Evropské unie, která má omezit možnost praní špinavých peněz v hazardních hrách. Je otázkou, zda to nová vláda stihne. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Jana Hybášková,  foto: Autor
Povolování hazardního průmyslu v Česku je nejbenevolentnější na světě a náš přístup vadí i Evropské unii. Například prezident Václav Klaus už před třemi roky přiznal, že liberální politika ze začátku 90. let, která udělala z Česka ráj pro kasina, byla chybná. Jak řekla Radiu Praha europoslankyně Jana Hybášková, hazardní průmysl v zemi se musí dostat pod kontrolu, protože dosavadní situace je už neudržitelná.

"V České republice je více kasin, loterií a společností, které vlastní hazard, než v celé Evropské unii dohromady. Česká republika má velmi špatnou právní úpravu, která umožňuje praní obrovského množství peněz."

V hazardním průmyslu se pohybuje zhruba sto miliard korun. Podle senátora Josefa Novotného se problémy spojené s hazardními hrami v Česku přímo dotýkají asi miliónu občanů a stojí asi za 600 sebevraždami ročně.

"To jsou prostě věci, jaké nemají ve světě obdoby."

Proč si myslíte, že je tak těžké provést u nás novelu loterijního zákona?

"Hazardní firmy využívají toho, že musí odvádět až dvacet procent výtěžku na veřejně prospěšné účely. Využívají k tomu zejména sportovní svazy. Ty zase mají dlouhé prsty v politice a dokáží pak prolobovat v obou parlamentních komorách výhody pro hazardní průmysl. Je to vražedný kruh, který je takto uzavřen. Nadace, přes které plynou peníze, slouží v podstatě k uplácení veřejného mínění. Není nic jednoduššího než místním sportovním klubům dát peníze, dát je sociálnímu zařízení, školám. Já mám dopisy z těchto zařízení, ve kterých jsem vyzýván, abych nedělal žádné kroky, které by omezily hazard, protože by nemohla fungovat základní škola, základní umělecká škola, hasiči, sportovní kluby."

Josef Novotný,  foto: Autor
Senátní návrh zákona neprošel těsně před Vánocemi. Jenže teď nás bude tlačit směrnice Evropské unie. Co s tím chcete dělat?

"S napětím čekám na schválení nové vlády. Pak bych očekával, že vláda se bude okamžitě tímto termínem zabývat, protože do podzimu se to musí stihnout."

Hazardní průmysl je velmi rozvětvený. Jana Hybášková ale připomíná, že zdaleka největším problémem, se kterým se musí vypořádat nový loterijní zákon je nesmírně vysoká koncentrace kasin, která umožňuje, aby především občané třetích zemí u nás prali špinavé peníze. Právě evropská směrnice zavádí nutnou povinnost identifikovat každého hráče, který hraje s částkou vyšší než dva tisíce euro. A nejen to.

"Zavádí povinnost jasně identifikovat všechny vlastníky a manažéry kasin. Zavádí povinnost vědět, odkud je kapitál, který je vložen na zřízení kasina. Do této doby tyto věci v České republice nejsou upraveny."

Přijmout novelu loterijního zákona standardním legislativním postupem ale půjde dosti těžko. Na to je už málo času. Je tedy nutné zvolit nějaký nestandardní postup, jinak čekají Českou republiku sankce ze strany Evropské unie.