Česko má nejkrásnější známku na světě

Česko má nejkrásnější známku na světě. Jmenuje se Poštovní muzeum a vyhrála v nejuznávanější mezinárodní soutěži o nejkrásnější známku světa Grand Prix ve Vídni. Do prestižní soutěže spojené se světovou výstavou WIPA mohou poštovní správy přihlásit vždy maximálně jeden exemplář. Jak uvedl v rozhovoru pro Radio Praha Ivo Mravinac - ředitel odboru telekomunikace, Česká pošta vybrala písmenovou známku od slovenského výtvarníka Dušana Kállaye.

Foto: Česká pošta
"Samozřejmě velký podíl na tom má i náš rytec Miloš Ondráček, který patří mezi nejzajímavější rytce nejenom v naší zemi. Myslím, že jeho věhlas přesahuje hodně daleko za naše hranice. Na známce je původní prastará mapa, na které je poštovní štít starý zhruba 130 let a přes něj běhají poštovní figurky. Jsou to takoví poštovní skřítci."

Každá země může nominovat pouze jednu známku. Proč padl výběr právě na známku Poštovní muzeum?

"Česká pošta přivede na svět každoročně 40 příležitostných známek. Pak jsou známky výplatní. Autory máme vynikající. Jsou to nejlepší čeští autoři typu pana Kulhánka, Adolfa Borna. Samozřejmě motivy jsou i od starších autorů, kteří třeba dnes už nežijí. Ale tato známka nás okouzlila už v době svého zrodu, věděli jsme, že je výjimečná a proto komise dlouho nerozhodovala."

Jakou technikou je známka tištěna?

"To je na tom také zajímavé, protože velká soutěž na světové výstavě WIPA ve Vídni nemá žádné přesné parametry. Zatímco jiné poštovní správy se snaží dávat většinou opravdu výpravné kusy, které mají složitý tisk - hlubotisk, ocelotisk a podobně, tak toto je běžný ofset, samozřejmě vysoce kvalitní. Pro nás to bylo takové, nechci říct zadostiučinění, ale překvapení. Zároveň s velkým úžasem jsme přivítali, že stejný autor pan Kállay kreslil známku, kterou do WIPA dala Slovenská republika. To byl velice složitý aršík, a my jsme přesto zvítězili se známkou, která je obyčejná výplatní, to znamená ta, která se může kdykoliv dotisknout. Navíc byla přivedena na svět technikou ofsetu, která je v dnešním světě opravdu běžná."

Dušan Kállay,  zdroj: ČT24
Věřili jste v tento úspěch?

"Úspěch si vždycky přijete. Věřili jsem, že odevzdáváme dílo, které nese výsostné znaky opravdu kvalitní práce. Nejenom, že byla výborná předloha, ale byl vybrán výtečný rytec, známka má také zajímavé ochranné prvky a poštovní tiskárna cenin odvedla vynikající práci. My jsme věděli, že ta známka je velmi dobrá, ale to víte, konkurence je skutečně obrovská. Proto když nás porota ve Vídni vybrala, tak to překvapení bylo."

Zmínil jste velkou konkurenci, kdo se umístil za námi?

"My máme první místo, druhé je Lichtenštejnsko a třetí Slovensko."

V první desítce se pak na dalších místech umístily známky poštovních správ Švédska, Vatikánu, Ukrajiny, Chorvatska, Ruska, Německa a Islandu. Pohár Grand Prix a diplom bude předán zástupcům České pošty 1. prosince 2012 ve Vídni.