Místo na Letné "stojí" Kaplického knihovna na známkách

Eliška Kaplický Fuchsová, foto: ČTK

Netradiční návrh národní knihovny vzbudil před dvanácti lety velký rozruch. Část lidí byla z plánů architekta Jana Kaplického nadšená, část byla zásadně proti. Teď se nikdy nerealizovaný projekt objevil na nové edici známek, která bude patřit českému designu.

Eliška Kaplický Fuchsová,  foto: ČTK
"Chtěli jsme něco stylově jednoduché, aby to odpovídalo duchu Janova díla. Tuto skicu jsme našli v jednom z jeho deníků, já ji pak převedl do formy známky, a připravil jsem typografickou úpravu,"říká designér a autor známky Alan Záruba. Na nápisy použil i oblíbené Kaplického písmo.

A jak známka vypadá? Na bílém pozadí je žlutá skica tzv. blobu, který připomíná chobotnici. Středem známky se táhne zelená čára, která označuje, jaká část stavby by byla vidět nad zemí. Známka má hodnotu 35 korun a je určená na zásilky do Evropy.

Soutěž, v níž porota vybrala Kaplického projekt, sklízela kritiku od některých politiků i architektů, protože vítězný projekt nedodržel její zadání. Národní knihovna totiž během soutěže podmínky změnila - uvedla, že si nedokázala představit, že by bylo možné bezpečně uložit tisíce svazků knih pod zem, jak to Kaplický navrhl.

Ten do konce života věřil, že se knihovna postaví. V Česku se však nedožil realizace žádné své stavby. Zemřel náhle v lednu roku 2009, v den, kdy se jeho ženě narodila dcera. Občas se hovoří o možném využití Kaplického projektu. Také vdova po architektovi stále doufá, že budova někde vyroste. Realizovat podobně složitou stavbu bez jejího autora je však obtížné.

Na známku se v Anglii dostal i Kaplického obchodní dům v Birminghamu

Obchodní dům Selfridges,  foto: Free Domain
Kaplický byl vizionářem moderní architektury. Od emigrace v roce 1968 žil v Británii. Za stavbu Lord's Media Centra na londýnském kriketovém stadionu byl oceněn prestižní britskou cenou za architekturu. Významný je i projekt Muzea Enza Ferrariho v italské Modeně.

"Architekt Jan Kaplický je velmi uznávaný nejenom v České republice, ale je světoznámý. A věříme, že je to důstojný začátek této edice," uvedl Jan Foubík z České pošty.

Není to první známka, kde je dílo architekta Kaplického. Dostal se na ni i obchodní dům Selfridges z anglického Birminghamu. Známka vyšla v Británii v edici moderní architektury. Zajímavostí je, že známky navrhoval architektův otec Josef Kaplický, známé jsou například Lidické ženy z roku 1947.

Příští rok se na známce objeví automobilový návrhář Václav Král

A jaké další známky se v edici českého designu objeví. Jan Foubík prozradil, jaká vyjde příští rok. "Měl by to být automobilový návrhář a konstruktér Václav Král."

Mezi vrcholy jeho tvorby patří projekty malého sporťáku Rebel. Navrhl i velký sportovní vůz Supertatra, který se řadí do kategorie vozů jako Lamborghini nebo Ferrari Testarossa. Je také autorem automobilové tříkolky, která s litrem benzinu ujede 300 kilometrů. Podílel se i na vzniku hraček, a v posledních letech učil automobilový design na ČVUT.