Česko má nejmladšího premiéra v zemích EU

r_2100x1400_radio_praha.png

Česká republika má nového premiéra. Podle očekávání jím prezident Václav Klaus jmenoval úřadujícího šéfa sociální demokracie Stanislava Grosse. Čtyřiatřicetiletý Gross se tak stává nejmladším předsedou vlády v zemích Evropské unie. Bližší informace má Milena Štráfeldová:

Stanislav Gross podepisuje jmenovací dekret na Pražském hradě, foto: ČTK
Jmenování šéfem kabinetu, ke kterému na Pražském hradě došlo v pondělí odpoledne, předcházela dopolední schůzka obou politiků. Stanislav Gross na ní Václavu Klausovi předal originály podpisů sto jednoho koaličních poslanců, kteří se zavázali, že podpoří vládu současné koalice sociální demokracie, lidovců a Unie svobody - DEU. Nová vláda tak má naději, že při hlasování ve sněmovně získá důvěru. V 15.00 hodin pak prezident Klaus podle očekávání jmenoval prvního místopředsedu vlády Stanislava Grosse jejím předsedou. Dal najevo i spokojenost s jejich dosavadními rozhovory:

"Oba se budeme snažit, abychom se vyhnuli takové situaci, kdy by došlo k něčemu, co bych nazval zřetelným, evidentním konfliktem. Ale já mohu říci, že jak o tom zatím spolu hovoříme, tak já něco takového zatím neočekávám."

Prezident Klaus při té příležitosti také prohlásit, že od nové vlády Stanislava Grosse očekává, že bude řešit zásadní problémy a nebude vládou pouze "udržovací". O budoucím fungování staronové koalice jednal Stanislav Gross s lídrem lidovců Miroslavem Kalouskem a šéfem Unie svobody-DEU Pavlem Němcem v minulých dnech. Dohodli se na základních cílech, které chtějí dosáhnout ve zbývajících dvou letech volebního období. Prioritou vládní koalice zůstává dokončení reformy veřejných financí, urychlení ekonomického růstu, boj s šedou ekonomikou a s nezaměstnaností, podpora rodin s dětmi a vzdělávání. Novou vládu chce Stanislav Gross jmenovat do týdne.

Prezident Václav Klaus (vpravo) si podává ruku se Stanislavem Grossem, foto: ČTK
"Mým cílem bude, aby z vlády vznikl skutečně dobře fungující tým, který bude schopen se doplňovat, který bude také schopen zastupitelnosti a který bude schopen také nejen identifikovat problémy, které před námi a touto zemí jsou, ale bude je schopen také řešit."

O personálním složení nové vlády se bude podle nového premiéra teprve jednat, Gross však naznačil, že by si v ní představoval větší podíl nestraníků a žen. Z dosavadního kabinetu by v ní měl zůstat například ministr financí Bohuslav Sobotka, šéf resortu práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, ministryně školství Petra Buzková nebo ministr kultury Pavel Dostál. Na dalších postech ale zřejmě dojde ke změnám. O své tři ministry, kteří vedou resorty zahraničí, životního prostředí a dopravy, by podle svého předsedy Miroslava Kalouska rozhodně nechtěli přijít lidovci:

"Je to naprosto logické a my nevidíme důvod, proč by měli úspěšní ministři v resortech, kde neseme politickou odpovědnost za polovinu svého volebního období, měnit své angažmá jenom proto, že sociální demokracie měla vnitrostranický problém."

V úterý dopoledne se vedení koaličních stran sešla znovu. Na Úřadu vlády koalice potvrdila své dosavadní priority. Do koaliční smlouvy zařadila také ochranu národních zájmů země v rámci EU, obranu proti terorismu a boj s korupcí. Jednání o personálním složení vlády jsou ale podle šéfa unionistů Pavla Němce teprve na samém začátku.