Česko nebo Česká republika?

Česká republika nebo Česko? A jak v zahraničí? Czechia a Tschechien nebo Czech republic? To jsou otázky, na které nemají Češi stále odpověď. Byť jednoslovný název byl kodifikován už v roce 1992, do povědomí lidí a institucí se dostává pomalu a lidé spíše upřednostňují zdlouhavý název Česká republika. Jedním ze zastánců jednoslovného označení země je senátor Jaroslav Šula, který tento týden svolal do Senátu na veřejné slyšení přední české lingvisty, historiky i politiky. S Jaroslavem Šulou hovořil Vilém Faltýnek.

"Lidé ten název nepřijali, připadá jim to jako zbytek po Československu. Když se ale podíváte okolo, naším sousedem je Polsko, Slovensko, Německo, Rakousko jen my se vymykáme z normálu."

Sám zmiňujete, že lidé ten název Česko nevzali za svůj... je možné jej shora nařídit?

"My nechceme nic nařizovat. My jsme vydali memorandum, které je doporučující. Těm, kteří se s tímto problémem chtějí seznámit chceme dát informace a podklady. Geograficky, historicky a lingvisticky, je Česko zcela správný název. Jde jen o to, dostat to povědomí lidí. Někdy se říká, že tento termín opomíjí Moravu, ale to není pravda. Já sám jsem Moravan a nic takového necítím. Název Česko byl poprvé použit v roce 1777. Nebýt Československé republiky, vzniklo by Česko už v roce 1918. Československo byl také umělý výtvor a některým lidem trvalo desetiletí, než si zvykli. Generace z padesátých let už tento termín brala automaticky, ale také neříkali Československá republika. Je to otázka zažití. Svoji roli by měla sehrát média."

Jaký o sobe vysíláme signál, když se nemůžeme shodnout na názvu naší země?

"Je to určitě signál, negativní. Lidí, kteří jezdí často do zahraničí se ptají: jak vám máme říkat? Měli bychom se s tím brzy vyrovnat a dát najevo, že chceme být i z venku oslovováni Czechia nebo Tschechien."

Jaký je váš názor? Dáváte přednost označení Česká republika nebo Česko? A jaký název země používáte třeba v němčině nebo angličtině a proč? Napište nám, vaše názory a postřehy rádi zveřejníme.