Česko odmítá evropskou směrnici o náhradních dílech k automobilům
Výrazně poškodit český automobilový průmysl může kontroverzní směrnice, kterou ve středu schválil Evropský parlament. Směrnice počítá s tím, že jakýkoli dodavatel v unii by mohl vyrábět jakékoliv náhradní díly k automobilům, stejně jako je v originálním provedení vyrábí příslušná automobilka. Česko a některé další země směrnici odmítají. Pokračuje Zdeněk Vališ.
„Záměr liberalizovat duševní vlastnictví a průmyslové vzory je celkově v rozporu i s proklamovanou lisabonskou strategií.“
Tedy se scénářem komplexní obnovy Evropské unie a vytvoření vysoce konkurenceschopné ekonomiky, který byl přijat v roce 2000. Podle Březiny je směrnice právní paskvil. Navíc hrozí tvrdým dopadem na automobilový průmysl, který je například v Česku tahounem ekonomiky. Uplatnění směrnice by v konečných důsledcích mohlo vést až ke zdražení hotových aut.
„Naše ekonomika, která je hodně závisí na automobilovém průmyslu, stejně jako slovenská nebo německá, tím může být dotčena, protože toto opatření sníží zisk automobilových výrobců. Je obava, že by ztrátu zisku mohli kompenzovat zamýšleným nárůstem cen.“
Odpůrci směrnice také uvádějí, že ani náhradní díly by nebyly po liberalizaci levnější. Eurosposlankyně Zuzana Roithová to dokládá údajem, že v deseti zemích Evropské unie, kde dnes nejsou náhradní díly chráněny jako průmyslový vzor, je jejich cena o více než sedm procent vyšší než v ostatních státech unie, které design chrání stejně Japonsko a další automobilové velmoci. Kritici zpochybňují i argument, že dojde ke zvýšení zaměstnanosti. Jan Březina říká, že případný vznik nových pracovních příležitostí ve sféře drobných podnikatelů jako potenciálních výrobců náhradních dílů půjde ruku v ruce ze ztrátou pracovních míst u výrobců automobilů. Popřípadě dojde k přesunu výroby náhradních dílů do zemí s levnější pracovní silou. Zkrátka, nula od nuly pojde. Ve hře ale není jenom cena. Jan Březina upozorňuje, že používání neoriginálních náhradních dílů může být nebezpečné.
„Podívejte se na naši realitu. Spousta náhradních dílů se kupuje třeba i na tržištích. Bude tam dostatečně doložen původ těchto dílů?Nepovede to k tomu, že se bude kupovat za každou cenu levnější výrobek, který nemusí být bezpečný jak pro řidiče, tak pro chodce.“
Celní správa například v uplynulých dvou letech zaznamenala velký počet padělků náhradních dílů pro automobily Škoda a Tatra. Díly jsou často závadné a pro uživatele mohou znamenat velké bezpečnostní riziko. Ačkoliv si výrobci obvykle stěžují na padělky dovážené z Asie, není žádným tajemstvím, že velké množství zabavených plagiátů vzniká přímo v Česku. Odborníci na druhou stranu připomínají, že právní ochrana náhradních dílů se v podstatě vztahuje vlastně jen na viditelné díly. Je poskytována například krytům motorového prostoru, nárazníkům, blatníkům, sklům, dveřím či světlometům. Vraťme se ale ještě k nové směrnici. Zatím není jisté, kdy by měla vstoupit v platnost. Europoslanec Jan Březina ani nevylučuje možnost, že odpůrci ji nakonec pošlou k ledu.
„Evropský parlament udělal jednu zásadní věc, a to, že návrh a jeho platnost posunul o pět let. Jinak má ještě tento návrh projít Evropskou radou. A tam je skupina států, které se k návrhu staví negativně, a je poměrně silná. Jedná se například o Německo, Francii, Česko, Slovensko, Rakousko, Švédsko. Je tu tedy skupina států, která by mohl a vytvořit blokační menšinu.“
Směrnici naopak tvrdě prosazuje Velká Británie, kde ani dnes neexistuje právní ochrana průmyslového vzoru u náhradních dílů. Jak už bylo řečeno, ostré spory v Bruselu probíhají už tři roky. Se zajímavým kompromisem přišel na podzim roku 2004 tehdejší český komisař Pavel Telička. Navrhl klauzuli o možnosti výběru pro spotřebitele. Zákazník by si mohl vybrat mezi značkovým výrobkem ze značkové automobilky a náhradním dílem vyrobeným neznámo kde a jak.