Česko otevřelo velvyslanectví v Mali
Česko otevřelo velvyslanectví v malijském Bamaku. Prioritou bude posilování bezpečnosti v oblasti. Velvyslanectví bude také hrát klíčovou roli při navyšování české přítomnosti ve vojenských a civilních misích v regionu.
Region Sahelu (Mali, Niger, Burkina Faso, Čad a Mauretánie) je oblastí migrace do Evropy. Zároveň se potýká s působením teroristických skupin, pašováním zbraní a drog či obchodem s lidmi. I přes složitou bezpečnostní situaci zůstává Mali významným obchodním partnerem ČR mezi zeměmi subsaharské Afriky. S cílem podpořit soukromé investice na rizikových trzích byl letos pro české firmy spuštěn program Záruka zahraniční rozvojové spolupráce.
„Jde o produkt, který by měl pomoci firmám investovat do Afriky. Daleko lepší než dotace a granty jsou záruky za finanční produkty. V první pilotní fázi je na projekt vyčleněno 50 miliónů korun. Cílem je pokrýt 50 % investic českých firem s dobou splatnosti až 8 let, tak abychom mohli povzbudit bezpečné investice do Afriky,“ uvedl již dříve náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.
České firmy mohou přinést pracovní místa
Například firma G E T chce v Mali přispět k dlouhodobému využití ložiska kvalitních písků a štěrkopísků Kirina. Reaguje na potřebu země snížit dovoz cementu a dalších stavebních materiálů s nízkou kvalitou. Zároveň tím přispěje k vytvoření nových pracovních míst a tím omezení migračních tlaků.
Slibně vypadá i projekt pražské firmy AAA Techlabs. Ta se rozhodla pro vývoj revolučních dioptrických brýlí. Díky jejich nastavitelnosti a možnosti výběru čoček je může nosit každý. A díky nízké ceně pouhých tří dolarů budou dostupné lidem s očními vadami i v těch nejchudších zemích světa. Se svým projektem získala firma 1. cenu v Lausanne. "Náš projekt také umožní vytvoření místních „mikropodniků“ prodejců brýlí, které budou zpočátku podporované z mikroúvěrů, což přispěje k rozvoji podnikatelství místních komunit,“ přibližuje Philip Staehelin z firmy AAA Techlabs.
V Mali působí čeští vojáci
„Naše ozbrojené síly již několik let působí v rámci evropské výcvikové mise maliských ozbrojených sil (EUTM Mali), která posiluje kapacity pro boj proti terorismu. Pokud tam neuspějeme a dovolíme, aby si teroristé budovali svou pevnost před naším prahem, ohrozí to bezpečnost celé Evropské unie a zároveň i našich občanů," uvedl ministr Petříček.V Mali nyní působí 118 českých vojáků ve výcvikové misi EU. Český kontingent je tak druhý nejpočetnější. Vojáci rovněž působí v mírové misi OSN MINUSMA.