Česko postaví v Etiopii novou ambasádu, bude z udržitelných materiálů

Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii, foto: Jana Hájková, Kristína Boháčová

Česko bude mít v Addis Abebě v Etiopii novou ambasádu. Postavena bude z udržitelných materiálů podle návrhu dvou studentek Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Ty se svým projektem vyhrály jednu z kategorií mezinárodní architektonické soutěže Inspireli Awards.

Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii,  foto: Jana Hájková,  Kristína Boháčová
Současná budova českého velvyslanectví v Etiopii se nachází v samotném centru Addis Abeby. Byla postavená v 70. letech minulého století. Ministerstvo proto zvažovalo, zda provést kompletní rekonstrukci, nebo postavit úplně novou budovu. Nakonec se rozhodlo pro druhou variantu.

Budovy velvyslanectví a bytů pro diplomaty vzniknou na pozemku, který koupilo bývalé Československo v roce 1974. Už tehdy tam měl být vybudován nový zastupitelský úřad, výstavba se ale nikdy neuskutečnila a pozemek je dosud nevyužitý. Nachází se v rezidenční čtvrti Addis Abeby.

"V Addis Abebě začaly nedávno růst výškové budovy, a to i v bezprostřední blízkosti naší ambasády. To znamená, že náš areál, který je přízemní, je dobře viditelný z okolních budov, takže ve hře byl i nezanedbatelný bezpečnostní aspekt,"řekl Českému rozhlasu náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Kryl.

Pozemek, na kterém stojí současný úřad, je v majetku Česka a stát by ho po výstavbě nového areálu chtěl prodat.

Vítězky kategorie O návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii; zleva Kristýna Boháčová a Jana Hájková s modelem ambasády postaveným z lega. Foto: Vojtěch Koval

Červené pálené cihly

Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii,  foto: Jana Hájková,  Kristína Boháčová
Pozemek na nový areál zastupitelského úřadu má rozlohu přes 13 tisíc metrů čtverečních. Podle vítězného návrhu Kristíny Boháčové a Jany Hájkové na něm budou budovy úřadu, rezidence pro velvyslance, byty pro diplomaty, sociální bydlení pro místní zaměstnance a také zahrady, tedy prostor pro volnočasové aktivity zaměstnanců. Studentky v návrhu použily na výstavbu lokální materiály, především červené pálené cihly, tedy tradiční etiopský stavební materiál.

„Uvažovaly jsme i nad barveným betonem, který by měl barvu této červené pálené hlíny. Nakonec jsme si řekly, že beton nemá takové dobré tepelné a technické vlastnosti, a taky proč bychom si měly na něco hrát, když nám tem materiál nabízí přímo ta země,“ vysvětlila Kristína Boháčová.

Návrh slovenských studentek chce ministerstvo realizovat nejpozději v roce 2025, na stavbu si vyčlenilo 225 milionů korun.

Čeští diplomaté na ambasádě v Etiopii zastupují české zájmy také v Džibutsku, na Komorech, na Seychelách, v Somálsku a v Jižním Súdánu. Velvyslanec v Etiopii je také stálým představitelem Česka při Africké unii a při Hospodářské komisi OSN pro Afriku.