Ministr Petříček v Etiopii: Česko pomáhá s přístupem k pitné vodě i se vzděláváním

Česko pomáhá Etiopii s přístupem k pitné vodě, foto: archiv MZV ČR

Ministr zahraničí Tomáš Petříček v Addis Abebě setkal se zástupci organizací, které se podílejí na projektech humanitární pomoci a rozvojové spolupráce. Jde o univerzity, firmy i neziskový sektor. Česko letos v Etiopii investuje 100 milionů korun do rozvoje venkova, zemědělství, boje se suchem či vzdělávání.

Tomáš Petříček,  foto: oficiální Twitter Tomáše Petříčka
„Jeden z projektů rozvojové pomoci byl dokončen v říjnu. V oblasti Sidama Česko mimo jiné ve spolupráci s Člověkem v tísni vyvrtalo studnu pro deset vesnic, postavilo rezervoár pitné vody včetně čerpadel a 15 kilometrů potrubí, které dovedlo pitnou vodu přímo do vesnic. Přístup k ní tak už nyní využívá přes 15 tisíc lidí. I díky tomu nemusí děti chodit daleko pro vodu, ale mohou třeba do školy,“ popsal konkrétní českou pomoc Petříček.

Česko pomáhá Etiopii od roku 2001

Česká republika je v Etiopii aktivní už osmnáct let. Ministr se se při návštěvě seznámil s více než dvěma desítkami projektů. Ty se zaměřují například na nakládání s půdou, protože Etiopii ohrožuje eroze, nebo na vzdělávání dětí s handicapem. Studovat tak díky české pomoci mohla například čtrnáctiletá Etenesh Elias, která nemůže od narození chodit. Nyní jezdí do školy na vozíku a dostává individuální péči.

Česko pomáhá Etiopii s přístupem k pitné vodě,  foto: archiv MZV ČR
Jiný z projektů se zaměřuje na inkluzi nevidomých dětí. Ty jsou v Etiopii často odsouzeny k životu na ulici. Díky české pomoci se děti učí Braillovo písmo. Od třetí třídy už mohou jít do běžné třídy. Díky pomoci z ČR bylo možné pořídit například 50 slepeckých holí, braillskou tiskárnu nebo nahrát některé učebnice jako audioknihy. Připravuje se také lokální projekt na integraci handicapovaných dívek do společnosti.

Česká pomoc pomáhá i s přílivem uprchlíků

Česká humanitární pomoc reaguje také na příliv uprchlíků z Jižního Súdánu a Somálska, odkud obyvatele vyhání neutěšená bezpečnostní situace. Česko pomáhá zemi také prostřednictvím studentských stipendií. Ministr Petříček se proto setkal i se skupinou etiopských absolventů českých a československých vysokých škol. Vzdělávání v Etiopii podporuje Česko i prostřednictvím vysílání vysokoškolských pedagogů.