Česko pravděpodobně bude mít ústav pro studium éry komunismu a nacismu

Foto: ČTK

V Česku pravděpodobně vznikne ústav, který se bude věnovat zkoumání éry komunismu a nacistické okupace Československa. Ústav by měl shromažďovat, analyzovat a zpřístupňovat dokumenty, které vypovídají o době nesvobody. Ústavu by měl být podřízen zvláštní Archiv bezpečnostních složek, který bude spravovat například svazky Státní bezpečnosti. Více se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.

Poslanci ČSSD odcházejí ze sálu Poslanecké sněmovny na protest proti hlasování o vzniku Ústavu Paměti národa,  foto: ČTK
Se vznikem ústavu počítá zákon, který ve středu přes nesouhlas levicových poslanců schválila Poslanecká sněmovna. Zástupci ČSSD se na protest hlasování nezúčastnili, komunisté hlasovali proti. Ministr vnitra Ivan Langer je s výsledkem i proto spokojený jen částečně: "Na jedné straně jsem rád, že konečně tato instituce, která podle mého hlubokého přesvědčení může přispět a také přispěje k lepšímu poznání totalitní minulosti Československa a České republiky, vznikla, na straně druhé jsem zklamán z přístupu zejména kolegů ze sociální demokracie, protože to, co zde předvedli, rozhodně není důkaz jejich slov, že myslí i oni vypořádání se s totalitní částí naší minulosti vážně." Normu ještě musí posoudit Senát, který ji navrhl, a prezident republiky.

Ústav by se měl zabývat obdobím od září 1938 do května 1945 a érou od února 1948 do prosince 1989. Plán činnosti ústavu a jmenování i odvolání jeho ředitele má mít na starosti sedmičlenná rada, kterou by volil Senát na základě nominací od sněmovny, prezidenta, sdružení odbojářů nebo politických vězňů. Do rady a do vedoucích funkcí ústavu se nemohou dostat lidé, kteří byli členy nebo kandidáty předlistopadové KSČ nebo StB a bezpečnostních složek bývalého režimu.

Opozice v ústavu vidí instituci vytvořenou na politickou objednávku. Českému rozhlasu to řekl poslanec sociální demokracie David Rath: "Je to takový z mého pohledu politický úřad, který bude mít několik set zaměstnanců, bohatě placeného ředitele, spoustu služebních aut a sekretářek a bude plně řízen politiky. Čili jde s trochou nadsázky o takový ústav marxismu-leninismu naruby."

Spojování s politickou objednávkou ale odmítá předseda Strany zelených a vicepremiér Martin Bursík: "Z dnešní monopolní agendy ministerstva vnitra, kde jsou všechny ty archivy vlastně koncentrovány, se to téma odpolitizovává tím, že se vytahuje z vnitra, vytváří se samostatný ústav, kde budou všechny ty dokumenty koncentrovány pro účely badatelské. Takže myslím, že celá ta nervozita okolo toho je trochu zbytečná."

Novinkou v předloze je vznik Archivu bezpečnostních složek, který má do své správy získat dokumenty komunistického režimu. Materiály mají ústavu poskytnout ministerstva vnitra, obrany a spravedlnosti a vojenské a civilní tajné služby. Zastánci zákona již dříve odmítli tvrzení, že vznik ústavu bude znamenat vysoké nároky oproti současným nákladům na spravování archivních dokumentů. Ani vznik zvláštního archivu nepřinese faktické stěhování archiválií.