Česko rozhodne o svém podílu na protiraketovém štítu

Jan Fischer (vlevo) a Joe Biden, foto: ČTK

Česko je připraveno podílet se i na novém americkém systému protiraketového štítu. Po pátečním jednání v Praze se na tom shodli český premiér Jan Fischer a americký viceprezident Joe Biden.

Jan Fischer (vlevo) a Joe Biden, foto: ČTK
Jedním z hlavních témat diskuse obou politiků byly americké plány na modifikovanou protiraketovou obranu poté, co Washington ustoupil od nápadu vybudovat v Česku radar tohoto systému. "Ve srovnání s předešlým projektem poskytne nový protiraketový systém ochranu našim evropským spojencům, jednotkám Spojených států a jejich rodinám dříve a komplexněji," sdělil Joe Biden už dříve Hospodářským novinám. Na tiskové konferenci pojednání s premiérem Fischerem pak řekl:

"Vysoce si cením toho, co mi řekl pan premiér, že Česká republika je připravena účastnit se této nové architektury. Diskutovali jsme o podmínkách této účasti. Potvrdili jsme si, že je to velice důležitý projekt pro Evropu. Tým na vysoké úrovni navštíví Prahu v listopadu a bude se hovořit o celé řadě témat pro společnou obranu. Jde o to, že se musíme vypořádat se stávajícími hrozbami, ale také musíme zahrnout nové technologie, které budou schopny chránit Českou republiku, celou Evropu více než ty staré systémy."

Premiér Jan Fischer zdůraznil, že nyní je celý systém budován primárně jako alianční projekt:

"Česká republika je připravena se na koncipování takovéto nové architektury podílet, hledat si v ní své místo. Samozřejmě jak budeme získávat nové informace, věcné, časové a podobně, tak si to místo v té architektuře hledat, konkretizovat, a budeme si ho hledat sami. Americká strana považuje tuto zemi za dostatečně dospělou po těch dvaceti letech budování demokracie, aby mohla brát odpovědnost i za takováto rozhodnutí."

Česká republika a Spojené státy loni rozjednaly řadu dohod o vědě, výzkumu či vzdělávání a Praha má podle premiéra Fischera zájem na jejich konečném uvedení v platnost:

Joe Biden (vlevo) a Jan Fischer, foto: ČTK
"Dostalo se nám ujištění, že americká strana má plný zájem na těchto projektech pokračovat, respektive otevřít nové. To není dnes jednosměrná cesta nějakého přelévání know-how ze Spojených států do České republiky, to je o aktivní účasti našich vědců, kteří jsou schopni nabídnout svůj talent, kumšt a know-how i v takových oblastech, jako je například kosmický výzkum a další oblasti. Čili není to pouze o obranném výzkumu."

Americký viceprezident a český premiér diskutovali i o energetické bezpečnosti a diverzifikaci energetických zdrojů. Podle médií má americká společnost Westinghouse zájem zúčastnit se tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, přičemž podobný zájem projevují například i ruské společnosti. Jde o zakázku v řádu 500 i více miliard korun. Jak nedávno varoval senátor Alexandr Vondra, v konečném důsledku to může znamenat, že si vítěz tendru do jisté míry koupí českou politiku na příštích 20 let.