Česko ruší kontroly dovozu polského hovězího, Varšava poskytla dostatečné záruky

Ilustrační foto: Jai79, Pixabay / CC0

Dovozci hovězího z Polska nemusí od úterní půlnoci nechat kontrolovat maso v laboratořích. Česká republika zrušila mimořádná veterinární opatření z 21. února. Podle ministerstva zemědělství Polsko poskytlo záruky, že učinilo maximum, aby se na trh nedostávalo ze skotu nevhodného pro lidskou spotřebu. Kontrola dovozu ale bude ze strany českých veterinářů nadále intenzivní.

Ilustrační foto: Jai79,  Pixabay / CC0
Podle dohody mezi Českem, Polskem a Evropskou komisí měly kontroly původně skončit už v pondělí 25. března. Jenže písemné informace o nově nastavených pravidlech na polských jatkách dostalo ministerstvo zemědělství až v pondělí odpoledne. Stát je pak vyhodnotil jako dostačující a rozhodl o zrušení mimořádných veterinárních opatření.

Veterináři se ale i nadále intenzivně zaměří na kontrolu rizikových potravin, tedy zejména drůbežího a hovězího masa. A to nejen z Polska, ale i z dalších zemí.

"Chci všechny ujistit, že naše dozorové orgány budou nadále intenzivně kontrolovat dovozy. V platnosti zůstává povinné hlášení dovozu potravin 24 hodin předem, budeme dále odebírat vzorky masa a ve spolupráci s policií a celníky budou pokračovat kontroly kamionů převážejících maso,“řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Mimořádná opatření, podle kterých musejí dovozci polského hovězího masa na své náklady testovat maso v certifikované laboratoři na salmonely, začala platit 21. února kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu pomalému informování o dovozu masa z jatek, která v Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy. Následně se na českém trhu nalezla salmonela i v drůbežím z Polska.

Kontroly na jatkách, u veterinářů, přepravců i hospodářství

Evropská komise na konci února vyzvala Česko ke zrušení plošných kontrol. Česká strana však odpověděla, že tak učiní až po dostatečných opatřeních v Polsku.

Podle ministerstva zemědělství Polsko v pondělí informovalo, že během jednoho měsíce jeho dozorové orgány zkontrolovaly 227 jatek, 305 veterinárních lékařů, na které byly delegovány povinnosti úředního veterinárního lékaře, 1 241 zprostředkovatelů obchodů se zvířaty, 787 přepravců zvířat a 85 hospodářství.

Polské úřady vyšetřily kvůli zásilce kontaminované salmonelou, která zamířila do ČR, zhruba 50 vzorků masa. „Zdroj kontaminace nebyl zjištěn, přesto byla nařízena důsledná dezinfekce v celém podniku včetně prověření její účinnosti. Byl také prověřen zdravotní stav zaměstnanců pracujících v tomto provozu s masem,“ uvedlo v úterý na webu ministerstvo zemědělství.