Česko spouští záchranný program pro raka kamenáče. Víte, že samička má vajíčka přilepená na těle?

Rak kamenáč

V Česku je šest druhů raků. Pouze dva z nich jsou však původní. Jedná se o raka říčního a raka kamenáče. Ten je vzácnější, ale jeho počet klesá a hrozí, že z přírody vymizí úplně.

Proto nyní Ministerstvo životního prostředí schválilo záchranný program. Rak kamenáč k životu potřebuje potoky s kamenitým dnem. Je spokojený, když do vody zasahují kořeny stromů či keřů, které poskytují dostatek úkrytů. Je velmi citlivý na kvalitu vody nebo betonování potoků.

Závažným problémem jsou otravy a račí mor. Odhaduje se, že kvůli račímu moru vymřelo za posledních pět let až 20 % z celkové populace tohoto druhu v ČR. Dlouhodobým cílem záchranného programu je zachování výskytu raka kamenáče na minimálně 200 km vodních toků.

Původní a nepůvodní druhy raků v české přírodě | Foto: Jitka Cibulová Vokatá,  Český rozhlas

Račí mor mohou přenést i rybáři

Račí mor šíří nepůvodní americké druhy raků. Je to vysoce infekční onemocnění a naši raci nemají dostatečnou imunitu, aby se nákaze ubránili. Bohužel neexistuje žádný účinný prostředek, kterým by se raci dali vyléčit, jedinou možností je omezit jeho šíření. Klíčová je tedy spolupráce s rybáři a správci toků. K zavlečení račího moru na lokalitu totiž stačí pouze voda infikovaná jeho sporami či infikované rybářské vybavení.

"Rak kamenáč je samotářem, který je aktivní v noci. Přes den se schovává pod kameny a kořeny. Páří se na podzim, poté na sobě samice nosí přilepená vajíčka, ze kterých se na jaře líhnou malí ráčci. Račí tělo se skládá z devatenácti článků, na nichž jsou nejviditelnější klepeta. Korýš je používá k obraně, ale také k udržování rovnováhy nebo přidržování potravy," popisuje Jana Hronková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která koordinovala přípravu záchranného programu.

Evropsky významná lokalita výskytu raka kamenáče Bradava v Brdech  | Foto: Pavel Halla,  Český rozhlas

Rak je i v logu chráněné krajinné oblasti Brdy

Raci kamenáči u nás nyní žijí na 38 lokalitách ve středních, severních a západních Čechách a dále v Podkrkonoší, kde se vyskytuje jediná izolovaná populace. Tento drobný korýš je dokonce zobrazen v logu chráněné krajinné oblasti Brdy, kde doposud obývá některé potoky.

Rozvoj záchranných programů, které pomáhají v naší krajině udržet vzácné druhy rostlin a živočichů, je jednou z priorit vlády, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). "Ačkoliv je kvůli račímu moru velmi náročné zajistit jeho adekvátní ochranu, díky záchrannému programu lze rizika šíření této nemoci snížit a raka kamenáče tak na našem území dlouhodobě zachovat," dodal Hladík.

Rak kamenáč je chráněn nejen naší národní legislativou jako kriticky ohrožený druh, ale i evropskými předpisy. Podle směrnice o stanovištích je takzvaným prioritním druhem a bylo u nás pro něj vyhlášeno 13 evropsky významných lokalit.

Autor: Zdeňka Kuchyňová | Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR
klíčové slovo:
spustit audio