Českou republiku bude na EXPO 2010 v Šanghaji zastupovat i Jára Cimrman

Чешский павильон на EXPO 2010 в Шанхае

Světová výstava EXPO 2010 v čínské Šanghaji začne už 1. května. Mezi 189 zeměmi tu svůj pavilon bude mít i Česká republika. Mottem naší národní expozice jsou Plody civilizace, Česko se ale v Šanghaji blýskne i Járou Cimrmanem:

Autoři expozice tentokrát nevsadili jen na umění a kulturu, která Českou republiku na Světových výstavách tradičně představovala.

"My představujeme na EXPu nejenom ty historické věci, které tady vznikly, ale především současnost. Jedna z věcí, kterou tam chceme představit, je to, co Češi vytvořili. Celý koncept máme postavený na tom, že říkáme: Česká republika je taková křižovatka, kam proudí myšlenky, kultury, technologie a názory, a Češi to všechno se svou pověstnou tvořivostí přetavují do nápaditých řešení,"

vysvětluje generální komisař české účastí na EXPu 2010 Pavel Stehlík. Návštěvníci v Šanghaji tak uvidí například kontaktní čočky Otty Wichterleho, antivirotika Antonína Holého, lodní šroub Josefa Ressla nebo tryskový tkalcovský stav. Původně českým vynálezem je i mikrovlnka:

"Češi vymysleli ten princip, na jehož základě je postavena mikrovlnná trouba. Ale bohužel doba, ve které tento objev vznikl, nepřála českým vynálezcům natolik, aby mohli tu věc zhodnotit úplně. Nakonec to za nás komerčně udělali jiní."

Vedle objevů a vynálezů se ale v Šanghaji představí i další Perly České republiky, například Pražský hrad nebo Český Krumlov, Novosvětská symfonie a Muchova Slovanská epopej, animovaný film i křišťálové sklo. Organizátoři dali možnost i veřejnosti, aby si vybrala pětici Divů Česka:

"Jedna věc je například vamberecká krajka, další byly korunovační klenoty, samozřejmě je tam ale ten zmiňovaný Jára Cimrman. To je takový český fenomén, něco, co Češi s sebou nesou jako věc hodně výjimečnou, a z toho máme opravdu velkou radost."

"Bude tam obrovská, téměř dvacet metrů dlouhá stuha, čtyři metry v průměru, která bude vtahovat návštěvníky do EXPO."

Organizátoři doufají, že český pavilon navštíví kolem tří a půl milionu lidí.

"Český pavilon, kdyby byl opravdu využit na maximum, umožňuje, aby ho navštívilo až pět milionů návštěvníků. To by bylo nádherné, kdyby se nám to povedlo. Ale uvědomte si, že na EXPO 58, na tom slavném a úspěšném českém EXPu, bylo 48 vystavovatelů. Teď je jich tam víc než 240."

Výstava v Šanghaji potrvá až do konce října.