Český lev ve zlatě - Česká mincovna vydává kilovou investiční minci

Foto: ČTK

Česká mincovna nabízí kilogramovou investiční zlatou minci Český lev za víc než milion korun. Podle jablonecké mincovny taková mince na českém trhu zatím chyběla. Má se zařadit k zahraničním investičním mincím, jako je American Eagle nebo Wiener Philharmoniker.

Foto: ČTK
Český lev má podle firmy sloužit kupcům hlavně jako investice do drahých kovů, nebude přinášet sběratelskou či uměleckou hodnotu. Kromě kilogramové mince za více než milion korun nabídla společnost i menší zlaté České lvy za 189.000 korun a 360.348 korun.

V nabídce je také stříbrná varianta za 10.900 korun. Prodejní cenu Českého lva bude mincovna denně aktualizovat. Nabízet chce novou minci také v zahraničí, podle firmy již distributoři z ciziny o Českého lva projevili zájem.

Český lev je ve společnosti britské královny

Zlaté investiční mince jsou podle České mincovny osvobozeny od daně z přidané hodnoty. Firma ale musela pro Českého lva zajistit zahraniční licenci, takže má tuzemská mince prvky novozélandského dolaru, mezi něž patří třeba emblém britské královny.

Pro motiv lva na minci využila firma návrh již nežijícího umělce Jaroslava Bejvla. "Jedná se vlastně o poctu panu medailérovi, který nestihl svou práci dokončit, a tak ji do finální podoby zpracoval mladý talent Asamat Baltaev," sdělil marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl.