Český rozhlas na dva roky zamkl své historické sídlo

Historická budova Českého rozhlasu ve 30. letech

Historická funkcionalistická budova v Praze na Vinohradech, v níž sídlí od 30. let Český rozhlas, projde rozsáhlou rekonstrukcí. Za plného provozu rozhlas památku opraví a modernizuje pro další využívání. Náklady se odhadují předběžně na půl miliardy. V pátek dopoledne generální ředitel Václav Kasík budovu symbolicky uzamkl.

Václav Kasík symbolicky uzamyká historickou budovu Českého rozhlasu,  foto: Š.Budková
Po fanfáře se Václav Kasík krátkou řečí na dva roky rozloučil s budovou, která je nejen architektonickou památkou, ale i místem, které se několikrát stalo dějištěm historických událostí.

"Ta budova je pro rozhlas charakteristická a její momentální vyřazení z provozu je... emoční záležitost. Je v tom kus jakéhosi citového poranění. I když jenom na krátko."

Kolik bude rekonstrukce stát?

"Současný rozpočet uvádí částku 550 milionů, přičemž si uvědomme, že čtvrtina budovy už je zrekonstruována."

Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík,  foto: Š.Budková
Jedná se o národní památku, bude tedy přispívat stát?

"Ano příspívá, ovšem do výše 3 procent, to znamená, že od státu dostaneme nejprve 15 a pak možná ještě 30 milionů, ale samozřejmě gros, tzn. zhruba 550 milionů platí Český rozhlas."

Budova na Vinohradské třídě má řadu cenných původních prvků, nese ale také známky neodborných zásahů. Mezi zajímavosti patří původní otevřený výtah zvaný páternoster. V hlavním městě je přitom dvacet těchto výtahů a v České republice necelá stovka. Páternoster v budově českého rozhlasu je nejstarším z nich.

Foto: Š.Budková
I přes rozšířené zvěsti o tom, čeho všeho se musíme kvůli vstupu do Evropské unie vzdát, páternostery z pražských budov nezmizí.

Neexistuje totiž právní předpis, který by jejich provoz zakazoval. Rozhlasový výtah proto projde stejně jako budova pouze rekonstrukcí.

"Protože přece jenom funguje už sto let, tak nese jisté známky opotřebení, to dá rozum, ale jeho základní kostra zůstane a detaily, které ho charakterizují, zůstanou taktéž. Okna se z části repasují, ne všechna se vyměňují, a ta, která jsou už časem skutečně poničena, budou vyměněna. Ovšem jsou to naprosto přesné kopie předchozích tvarů."

Historická budova Českého rozhlasu ve 30. letech
Budova Českého rozhlasu na Vinohradské 12 byla postavena v letech 1929 - 1932 původně pro Ředitelství pošt a telegrafů a Československý rozhlas. Obě instituce tu sídlily společně. Rozhlas zahájil svou činnost v této budově 10. prosince 1933, zahájení bylo tehdy spojeno s oslavami desetileté činnosti rozhlasu. Jako celek přešla budova do majetku Československého rozhlasu kolem roku 1935. Na konci války zničilo část budovy německé torpédo a provizorní řešení zůstalo dodnes. Rekonstrukce vrátí vstupní halu do předválečného stavu. Celkově půjde o největší úpravu budovy od jejího vzniku.

Foto: autor