Václav Kasík byl odvolán z funkce šéfa Českého rozhlasu

Václav Kasík, na snímku z 31. srpna 2007, foto: ČTK

Přesně týden poté, co se generální ředitel České televize Jiří Janeček mohl radovat z potvrzení ve funkci na příštích šest let, padl naopak smutek na jeho rozhlasový protějšek. Dva roky před uplynutím druhého funkčního období byl odvolán generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík.

Václav Kasík,  na snímku z 31. srpna 2007,  foto: ČTK
Zprávy o snaze Rady Českého rozhlasu odvolat jeho šéfa se v médiích objevovaly už delší dobu. Sám Václav Kasík minulý týden v Lidových novinách prohlásil, že na něj činí nátlak různí lobbyisté a říkají mu, že je rozumné, aby odešel, neboť bude stejně odvolán. Konkrétnější ale nebyl a radní mu jako důvod odvolání vyčetli manažerské chyby. Například předražení rekonstrukce historické budovy rozhlasu, kterou mimochodem Kasík slavnostně otevřel přesně týden před svým odvoláním. Radě vadil loňský ostře sledovaný výběr Barbory Tachecí na post ředitelky Radiožurnálu, svěření funkce šéfa sekretariátu rádia člověku bez lustračního osvědčení i smlouvu s právníkem, který měl na starosti prodej rozhlasové rekreační chaty. Jak uvedl předseda Rady Českého rozhlasu Jiří Florian, právník dostal 800 tisíc korun, aniž by byla nemovitost prodána: "Jednalo se o enormní výdaje veřejných finančních prostředků, aniž bylo dosaženo žádoucího výsledku."

Proti Kasíkovu odvolání se postavili dva z osmi členů Rady, jednou z nich byla Maria Ptáčková. Podle ní například v kauze kolem neprodané chaty dozorčí komise Rady neshledala žádné porušení zákona. Stejně tak komentovala ostatní předložené důvody: "Já jsem v tom návrhu, nebo důvodové zprávě, kterou předložilo předsednictvo Rady Českého rozhlasu, nenašla takové důvody, které by mi na základě zákona daly možnost hlasovat pro odvolání. Já je v tom nespatřuju."

Richard Medek,  foto: ČTK
Kritiku odmítl i Václav Kasík: "Ve zprávě pro parlament žádné jiné než dobré věci nebyly. Rozpočet je čím dál, tím pevnější. Kde jsou základní chyby, za které odpovídá generální ředitel? Poslechovost stoupá a je nejlepší za poslední čtyři roky. Finance jsou v takovém pořádku, že by zasluhovaly obdiv."

Nicméně tuto obranu Rada nepřijala a rozhodla také o výběrovém řízení na nového generálního ředitele, které se uskuteční v průběhu tří měsíců. Do té doby Český rozhlas, jehož součástí je také Radio Praha, povede dosavadní programový ředitel Richard Medek. A jaké jsou jeho priority?

"Je to doba poměrně krátká, ale ty úkoly nejsou nikterak nicotné. Je to samozřejmě program a nadcházející volby do Poslanecké sněmovny. Udržení vyrovnaného rozpočtu pro rok 2009. Příprava rozpočtu pro rok 2010. Podrobná analýza současného stavu rekonstrukce a určení další strategie postupu, s cílem rekonstrukci studiové části historické budovy co nejdříve dokončit."

Zaměstnance rozhlasu Medek ujistil, že pokud si to situace nevyžádá, nebude prosazovat žádné zásadní personální či organizační změny.