Český rozhlas objevil vzácný záznam o procesu s "kulakem"

Český rozhlas objevil ve svém plzeňském archivu vzácný záznam o politickém procesu z 50. let. Je z doby kolektivizace zemědělství a vypovídá o procesu se sedlákem Josefem Pažoutem z Bystřice. Pozoruhodné je, že se na záznamu dochovala podstatná část jednání - úvodní obžaloba, obhajoba i některá svědectví. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Je to zhruba čtvrt roku, kdy Český rozhlas odvysílal dokumenty o politickém procesu s Miladou Horákovou. Zároveň vyzval posluchače k hledání 170 originálních pásů se záznamem procesu. Tehdy pracovníci plzeňského studia objevili v archivu krabice s nenápadným nápisem "Proces Bystřice". Nahrávka obsahuje část procesu se sedlákem Josefem Pažoutem, který byl souzen za to, že údajně neplnil dodávky pro stát a na poli nalezl a neodevzdal leták z balonové akce Svobodné Evropy. Podle soudu se tak dopustil protistátního činu a byl odsouzen na tři čtvrtě roku odnětí svobody. Na základě záznamu vznikl rozhlasový dokument nejen o procesu, ale také o osudech lidí, kterých se dotkl, říká jeho autor Marek Janáč. Jak uvedl, objevení pásků bylo skutečným překvapením.

"Byl to šok, protože to nikdo nečekal. Pak jsme se chytali indicií a na jejich základě hledali přímé účastníky, případně svědky v té vesnici. Podařilo se nám zjistit, že ještě žijí děti Josefa Pažouta. Od nich jsme získávali další indicie, až jsme se potom dostali do okresního archivu, kde jsme pátrali po prokurátorovi Lvu Blochovi, který měl v tom soudu velkou roli a všechno dohromady nám pak dalo obrázek, jak ten proces probíhal."

Nezpůsobili jste, jak se říká, vzbouření na vsi, když jste zjišťovali tuto historii?

"Vzbouření na vsi nastalo až poté, co jsme měli všechno natočeno a jednali jsme o předpremiéře v Bystřici. Místní starosta se postavil proti tomu, aby v dokumentu zazněla jména lidí, kteří svědčili proti Josefu Pažoutovi. Proto jsme se potom na předpremiéře nedohodli. Nicméně domnívám se, že je spousta lidí, kteří si v Bystřici chtějí poslechnout, jak to tehdy u nich skutečně bylo."

Takto zní autentický záznam procesu. Velmi překvapena, že se pásky objevily, byla i dcera Josefa Pažouta Růžena Tomášová, která se zveřejněním dokumentu souhlasila.

"Neváhala jsem vůbec, protože jsem povídala: tohle si táta zaslouží, i když už je 25 let po smrti."

Jak jste vůbec zvládali udržovat pole, hospodářství?

"Špatně, protože jsme byly tři ženy - maminka, já a sestra. Bratrovi bylo asi 13. Musím říct, že nám pomáhali sousedi."

Při procesu se Josefu Pažoutovi podařilo rozbít chabé "argumenty" prokurátora Lva Blocha, bývalého ostravského dělníka, který se k justici dostal po absolvování devítiměsíčního rychlokurzu takzvané Právnické školy pracujících. Necelý rok po procesu prokurátor spáchal sebevraždu a podle pamětníků ho k tomu dohnaly výčitky svědomí. Je překvapující, že se dochoval tak dlouhý záznam procesu, říká Marek Janáč.

"Ten proces se konal od 14:00 do 22:00, takže mohl trvat sedm hodin a my máme 2 hodiny 10 minut záznamu."

Co vás nejvíc překvapilo nebo zarazilo, ať už ve spisech nabo na pásku?

"Pro mě bylo největším překvapením nalezení kartičky, na které je napsáno 'Ať nám svědek nevstupuje do otázek, ruší nám to natáčení'. I historik potvrzuje, že je to velký unikát právě proto, že u těch soudních spisů se takové kartičky nedochovávají. Byla to kartička, kterou napsal někdo z rozhlasových zaměstnanců a svědčí to o tom, že proces byl zamýšlen jako propaganda, jako natáčení nějakého pořadu a ne jako soudní proces."