Český samet s Václavem Hudečkem zahájil úspěšným koncertem ve Stockholmu

Český samet je název nového projektu, který má přiblížit českou hudbu, umění a kulturu ve světě. "Tváří" této ambiciózní přehlídky je houslový virtuóz Václav Hudeček, představí se v ní ale i další hudebníci, výtvarníci nebo filmoví tvůrci. Celý projekt byl zahájen koncertem ve švédském Stockholmu. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Eva Lustigová se svým otcem,  foto: ČTK
Už jen samotný název Český samet evokuje letošní 20. výročí sametové revoluce. Pro dceru spisovatele Arnošta Lustiga Evu Lustigovou, která celý projekt iniciovala, jde však o hlubší spojení:

"Protože já jsem dítě emigrantů a sama jsem emigrantka, která musela vyjet z Československa v r. 1968, když mi bylo dvanáct let, tak pro mne Česká republika znamená samet. Česká kultura má celosvětový význam, proto bych ráda z Českého sametu udělala vizitku české kultury v cizině. A neskládá se jenom z hudby, ale doufám, že ho budou doprovázet i jiné oblasti naší kultury jako film, divadlo a pantomima, obrazy atd."

Eva Lustigová, která dnes žije ve švýcarské Ženevě, ke svému projektu přizvala houslistu Václava Hudečka:

/Hudeček/ "Přišla s nápadem, že by bylo dobré ve spolupráci s našimi velvyslanectvími a kulturními centry prezentovat českou kulturu, nejen muziku, ve světě. Aby svět, který o nás bohužel strašně málo ví, o nás věděl víc. Abychom světu ukázali, že čeští muzikanti stále ještě snesou srovnání se světovou špičkou."

Prvním koncertem projektu Český samet bylo vystoupení ve švédském Stockholmu. Eva Lustigová ho uspořádala spolu s tamním Českým centrem a podle ředitelky centra Lucie Svobodové byl koncert velmi úspěšný:

"Na jednu stranu to byl zahajovací koncert našeho předsednictví v Evropské unii, a na druhou stranu to byl výjimečný koncert Václava Hudečka. Lidí přišlo nad očekávání, naplnil se celý sál, přes tři sta lidí. Samozřejmě jsme ze švédské strany pozvali lidi z vlády a diplomatického sboru, ale na druhou stranu jsme samozřejmě nemohli opomenout pozvat významnou krajanskou komunitu, která je ve Švédsku poměrně dobře zastoupená."

Na koncertě tentokrát zazněla díla výhradě českých skladatelů: Františka Bendy, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka. Václava Hudečka na klavír doprovázel Petr Adamec. A v tvorbě českých skladatelů by také mělo být těžiště celého projektu Český samet:

/Hudeček/ "Snažím se samozřejmě propagovat českou muziku, jak starou, tak muziku 20. století.Vzhledem k tomu, jak jsme malá zemička, tak té kvalitní světové muziky, kterou nám napsali skladatelé jako Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů, je neuvěřitelně mnoho. Nechci ale ty koncerty stavět jenom na starší české muzice, proč bychom pořád hráli dokola Dvořáka a Smetanu? Když tam dáme ze skladatelů 20. století třeba Luboše Fišera, tak oni absolutně obstojí se světovou houslovou literaturou."

Jedním z prvních počinů Českého sametu však bylo také vydání cédéčka, na němž Václav Hudeček spolu se souborem Barocco Sempre Giovane uvádí skladby italských barokních autorů Vivaldiho, Corelliho nebo Locatelliho. Sólisty na tomto cédéčku jsou účastníci mistrovských houslových kurzů, které Václav Hudeček každoročně pořádá v Luhačovicích:

/ukázka z CD/

Eva Lustigová počítá s tím, že do projektu se v budoucnu zapojí i další muzikanti:

"Český samet pro mne je s Václavem Hudečkem, ale jistě budeme přidávat umělce českého původu buď žijící v cizině, v dané zemi, anebo kteří by přijeli s ním."

Už teď se podle ní připravují další koncerty. Václav Hudeček v rámci Českého sametu vystoupí například ve Švýcarsku nebo ve Francii. Jedná se také o koncertech v Izraeli a v Jordánsku:

"Já bych ráda do Moskvy, do Bulharska, do Španělska, do Spojených států. Vlastně nemám žádné meze, protože Český samet nemá datum, kdy skončí. Český samet je můj celoživotní projekt."