Čeští basketbalisté se pokusí na ME překvapit

Foto: Miguel Ugalde, Stock.CHNG

Naši basketbalisté odjeli do Španělska na nadcházející ME s podstatně skromnějšími cíli, než s jakými se za 14 dnů představí na evropském fóru jejich reprezentační kolegyně. Úspěchem by pro ně byl postup ze základní skupiny, ve které rozhodně nepatří k favoritům. Reprezentační trenér Zdeněk Hummel byl však se závěrečnou přípravou spokojen, jak ostatně můžete posoudit z následujícího rozhovoru...

Foto: Miguel Ugalde,  Stock.CHNG
"Příprava byla velice kvalitní. Na začátku jsme na domácí půdě hladce přehráli ve dvojutkáních Finy a Makedonce. Poté jsme vyrazili na náročné turné po Evropě. Hráli jsme proti nejlepším mužstvům s celou plejádou hvězd z NBA. Z tohoto pohledu si myslím, že výsledky až na prohru s Italama o 30 bodů, nebyly špatné."

Jak hráčům pomůže, že si osahali diváky nabité haly, na což nejsou z domácí ligy zvyklí?

"V podstatě se s tím doposud setkali jen tři naši hráči. Způsob hry evropských špiček je úplně jiný, než u nás v lize, neboť hráči jsou pořád pod obrovským tlakem, ať v obraně či útoku. Je to velmi poučné, takže z tohoto pohledu to byla pro hráče obrovská škola. Jak říkal Komenský škola hrou. Myslím, že někteří hráči takovou atmosféru ještě nikdy nezažili."

Jaké má vaše mužstvo pro nadcházející šampionát ambice?

"Pořád jsme outsideři této velmi vyrovnané skupiny, i když jsme se přesvědčili, že i s těmi nejsilnějšími družstvy se dá hrát. Prvním našim cílem je postoupit ze skupiny, což podle mě je v našich silách."

Kdo budou našimi hlavními soupeři?

"Všichni mají přislíbeny hráče z NBA, takže to bude velmi těžké. Těžko říct, zda můžeme uspět s Německem v čele s Nowitzkim nebo Litvu, která hrála přípravu bez dvou klíčových hráčů či Turecko - to má bezvadnou ligovou soutěž i hráče z NBA. Těžko říct, přes koho bychom mohli postoupit."

Zmínil jste hvězdy NBA - kdo může být největší hvězdou ME?

"Jak jsem sledoval ty zápasy, tak si myslím, že to bude Ital Bernanni, který hraje za Toronto. Na to, že má 2m 10cm, tak se skvěle pohybuje a je výborný střelec. Sami Italové říkají, že takový hráč u nich ještě nevyrostl. Také samozřejmě Francouz Tony Parker. To co předváděl s Rusama bylo neuvěřitelné. Bude tam celá plejáda hvězd z NBA a proto si myslím, že to bude jedno z nejlepších ME."

Co se týče našich hráčů - kdo bude patřit k největším oporám?

"Samozřejmě Jirka Welsh, Luboš Bartoň a i Maurice Whitfield se dostává do dobré formy."

Na závěr váš tip na mistra Evropy?

"Hlavním favoritem budou na domácí půdě poslední mistři světa, tedy Španělé. Určitě k favoritům také patří Francouzi, Italové - trochu mě zatím zklamali Rusové. Překvapit může kdokoliv, zejména země bývalé Jugoslávie, např. Srbsko. Ale největším favoritem je Španělsko."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio