Čeští cyklokrosaři ukázali světu svou sílu

Zdeněk Štybar, foto: ČTK

Čeští cyklokrosaři ukázali světu svou sílu. Na MS v italském Trevisu vybojovali dva cenné kovy, navíc stříbro Zdeňka Štybara připadlo na královskou kategorii Elite. Trenér Petr Klouček tak mohl být se svými svěřenci navýsost spokojený, což poznáte i z následujícího rozhovoru.

Zdeněk Štybar,  foto: ČTK
Dvě medaile z MS, splnilo to vaše očekávaní?

"Já jsem před MS říkal, že s dvěma medailemi budu spokojený. Důležité je, že je hlavně v elitní kategorii, kde jsme ji od Tábora neměli, takže spokojený jsem."

Když se podíváme na průběh závodu Elite, tak v jednu chvíli se Štybar i Šimůnek ocitli v čele. Věřil jste, že by to mohlo být i zlato?

"Už před závodem jsem říkal, že za určitých okolností zlato může být. Kluci odjeli skvělý závod a to, že se jim letos nepovedlo vyhrát, to nic neznamená. Oba to zkusili a Zdeněk měl v závěru více sil, takže zaplať pánbůh za stříbrnou medali."

Ještě před dvěma lety byli absolutně suverénní Belgičané. Co říkáte změně trendu, kterou potvrzuje mistr světa Boom Nizozemska a Belgičané měli pouze bronz zásluhou Svena Nijse?

"Já myslím, že dorostli mladí, šikovní kluci a tak dochází k výměně generací. Belgičanům Nijsovi a Wellensovi je už přes třicet, vyhrávali všechno už od juniorů, ale teď přišli noví talenti - Boom, Šimůnek, Štybar. Druhý důvod je ten, že se czklokrosu začali věnovat ve více zemích, tzn. v Itálii, především ve Francii, Němci začínají být dobří. No a v neposlední řadě se zpřísnily dopingové kontroly, takže se srovnalz poměry sil."

Přece jenom Zdeněk Štybar je hodně mladý, byla to jeho premiéra mezi elitou. Překvapilo vás, že jel tak dravě, aktivně a psychicky zvládl i náročný závěr, když tu medaili vybojoval?

"Mě to nepřekvapilo, znám Zdeňka od začátků, vím jak jeydí a navíc už před MS bylo jasné, že jemu i Radkovi Šimůnkovi bude vyhovovat trať. Oni umí jezdit ve skupině, umí bojovat a především mají velmi dobrý závěr."

Radomír Šimůnek,  foto: ČTK
Pomalu se blíží MS v Táboře. Šimůnek i Štybar tam budou v nejlepších letech. Troufnete si na dlouhodobou prognózu - můžeme získat na domácí půdě šest cenných kovů, jako se to povedlo v roce 2001?

"Tehdy to byla výjimečná záležitost, ale můžeme ten medailový zisk i předčít. Naši umí jezdit ve světě, ale doma je doma. adz vždy někdo z našich zazáří. Speciálně Belgičané mimo domov moc závodit neumí, což se ukázalo teď v Itálii i na ME ve Švýcarsku. Bude hodně záležet na štěstí, ale také na počasí, protože u nás se dá předpokládat sníh a na tom naši umí proti zbytku světa jezdit a je to i psychická vzpruha, protože když cizinci uvidí sníh, tak je jejich výkonnost rázem poloviční."

U juniorů vybojoval Petruš bronz. Vzhledem k výsledkům v průběhu sezóny se to tak trochu čekalo, nicméně jaký má te kluk potenciál - kam by to mohl dotáhnout?

"Já myslím, že hodně daleko, protože je hodně svědomitý v tréninku a navíc je hodně skromný. Úspěchy s ním nezamávali, takže určitě může jít ve šlépějích Zdeňka Štybara."

Závěrem, jak hodnotíte celou sezónu?

"Byla to jedna z nejlepších sezón. Štybar vyhrál první závod SP, má medaili z MS, stabilně patřil k elitní pětce, Šimůnek odjel také několik pěkných závodů. Hlavně mám radost, že se ve špičce objevují naši mladí závodníci a že se tak můžeme směle dívat do budoucna."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio