Táborské MS v cyklokrosu nabídne větší komfort pro diváky

Ilustrační foto: Julius.kusuma, CC BY-SA 3.0

Dva týdny před startem mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře došlo ke změně původní trati. Technická komise Mezinárodní cyklistické unie ve čtvrtek schválila záměr pořadatelů zrušit úvodní 750 metrů dlouhý okruh na asfaltu. O dalších detailech nadcházející nejvýznamnější zimní sportovní akce na českém území hovořil předseda organizačního výboru Čestmír Kalaš.

Ilustrační foto: Julius.kusuma,  CC BY-SA 3.0
Tábor je prvním českým městem, kde se MS v cyklokrosu pojede podruhé. Proti roku 2001 se mírně změnila trať - jaký byl důvod?

"Změnila se pouze spodní část, která se vylepšila o nádherný asfaltový okruh s klopenými zatáčkami. Bude se to používat i pro letní cyklistické závody, kolečkové brusle i děti. Nejde tedy jenom o MS, ale využití bude celoroční."

Do změn hovořili i domácí reprezentanti. Ušili si je sobě na míru nebo šlo více o zatraktivnění pro diváky?

"První hledisko jsou vždy diváci. Ti budou mít 4 velkoplošné tv obrazovky, takže budou mít dokonalý přehled. Je to lepší, než když při silničních závodech kolem nich profrčí peloton a nic z toho nemají. Tady jsou v užším kontaktu s diváky."

Jistě přijede i silná belgická divácká enkláva. Očekáváte, že je domácí fanoušci předčí?

"Doufám, že nejen počtem, ale i hlasivkami. V Táboře a okolí už jsou půl roku vyprodány všechny hotely, čeká se spousta především holandských a belgických fanoušků. O MS je obrovský zájem."

Teď se na belgickém národním šampionátu stal incident, kdy jeden z opilých diváků srazil mistra světa Nielse Alberta. Budete v Táboře posilovat bezpečnostní opatření?

"Především my máme trať uzavřenou, což v Belgii nebylo. Divák se tam dostal před zábrany, což u nás nebude možné, neboť zábrany budou hlídané. U nás by se nic podobného stát nemělo."

V Táboře byla před devíti lety v podání české reprezentace nevídaná medailová žeň. Hodně tomu tehdy pomohl sníh. Máte možnost ho třeba z tratě neodklízet?

"Samozřejmě naši na ledu i sněhu umí jezdit. V Belgii je sníh ojedinělý. Naši jsou na něm techničtější, ale my jsme povinni z tratě odstranit led a sníh. Pokud ale začne aktuálně padat, tak tam něco může zůstat - to všichni tolerují."

Jaké máte pro MS v Táboře medailové přání?

"Medailovými nadějemi jsou Zdeněk Štybar, Kateřina Hanušová - Nash, Petr Dlask jde úžasně s formou nahoru, obrovský talent Martin Bína i mladý Šimůnek, který se umí dokonale připravit na hlavní závod sezóny. To jsou moji hlavní adepti na medaili."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio