Rodák ze Stříbra opět stříbrný

Foto: ČTK

Čest českého cyklokrosu uchránil na světovém šampionátu v Nizozemsku až v závěrečném závodě dvoudenních bojů Zdeněk Štybar. V prestižní kategorii elite obhájil stříbrnou medaili z loňského roku z Trevisa a potvrdil, že stabilně patří do absolutní světové špičky. Ostatní čeští reprezentanti až na výjimky zklamali.

Jan Nesvadba,  foto: ČTK
Reprezentační trenér Petr Klouček byl po šampionátu v nizozemském Hoogerheide poněkud rozladěn. V kategorii žen obsadila nejlepší z českých reprezentantek Jana Nyptová dvaatřicátou příčku. V úvodu sezony navnadila příznivce několika skvělými výsledky Pavla Havlíková, ale na mistrovství světa podruhé zcela propadla. Po dobrém startu nakonec vinou technických problémů vzdala:

"Start se mi podařil až nadmíru, pak ale nevím, co se stalo. Prostě se mi zastavily nohy, ale pořád nebyl konec závodu. Polovina sice byla odjetá, ale stále bylo dost času bojovat o nějaké lepší umístění. Je to samozřejmě mistrovství světa, takže je to speciální závod a chtěla jsem ukázat, že výsledky na začátku sezóny nebyly náhodné. Bohužel se mi to nepodařilo, a ještě k tomu přispělo to, že mi praskl rám, a bylo po veškerých šancích."

Zdeněk Štybar,  foto: ČTK
Pokud bude chtít Pavla Havlíková uspět za rok na světovém šampionátu v Táboře, bude muset nejspíš změnit styl přípravy.

Z pětice juniorů uspěl nejlépe sedmý Jan Nesvadba, který v této kategorii jel už podruhé, zatímco ostatní budou mít možnost dokázat své kvality ještě za rok v Táboře. Z výsledků nastupující generace jezdců kategorie do 23 let trenérovi veselo nebylo - Jiří Polnický dojel 21., jeden z kandidátů na medaili, Ondřej Bambula dokonce až 37.

V kategorii elite podle trenéra odvedl výkon na hranici svých možností osmnáctý Kamil Ausbuher, o stupínek lepší Petr Dlask pomýšlel na kvalitnější umístění, šestadvacátý Radomír Šimůnek doplatil na zranění, které si přivodil dva týdny před šampionátem. "Zklamali mě hlavně padesátý Martin Zlámalík a především Martin Bína,"řekl trenér Klouček. Bínovo odstoupení jej dokonce rozzlobilo. "Mistrovství světa se dojíždí a já ho na to upozornil již před startem," konstatoval Klouček. Zato Štybarův výkon ho nadchl. Ocenil jeho styl jízdy hlavně v úvodu závodu, kdy se dal do stíhání pozdějšího vítěze, Belgičana Nielse Alberta, a setřásl všechny ostatní soupeře. Před závodem pomýšlel Zdeněk Štybar na zlato, a tak měl z druhého místa v cíli rozporuplné pocity:

Zleva: Zdeněk Štybar,  Niels Albert a Sven Nys,  foto: ČTK
"Samozřejmě je skvělé, je určitě lepší být druhý než pátý, ale na druhou stranu být mistr světa nebo být druhý, tam už je obrovský rozdíl. Na jednu stranu mě to mrzí, na druhou stranu jsem hrozně šťastný. už kvůli mým fanouškům a celému týmu, který se o mě stará."

Rodák ze Stříbra Zdeněk Štybar obhájil stejné umístění s loňského šampionátu v italském Trevisu. A kterou z těchto medailí bylo těžší vybojovat?

"Já si myslím, že v Trevisu jsem si to vybojoval v posledním kole, ale tady jsem si to musel vybojovávat padesát minut. Poslední tři kola už jsem jel v křečích. Myslel jsem si, že to zvládnu, že bych se tam ještě mohl 'kousnout', ale věděl jsem, že když Nielsovi dáte šanci deseti vteřin, tak už je většinou nesjedete. Já jsem to sjel jednou, ale podruhé už bohužel ne a mrzí mě to. Musím ale teď jít dál, do dalších závodů, a připravit se dobře na Tábor."

klíčové slovo:
spustit audio