Čeští házenkáři se v boji o MS chystají na klíčové duely s Makedonci

Foto: ČTK

Čeští házenkáři vstupují do rozhodujícího týdne. Po povinných čtyř vítězstvích s Estonskem a Kyprem je v rámci předkvalifikace MS, které bude příští rok hostit Německo, čeká klíčové dvojutkání proti Makedonii. Pokud alespoň jednou uspějí, postoupí do závěrečné baráže.

Foto: ČTK
Češi museli do nepříjemné předkvalifikace díky nepovedené a zároveň nešťastné baráži o postup na letošní evropský šampionát. V duelu s Portugalskem doslova promrhali osmibrankový náskok a s vidinou postupu se museli rozloučit. Podobné zaváhání se v uvozovkách povedlo v minulém týdnu i Makedoncům. Ti v Estonsku ztratili sedmigólové vedení a na naše borce tak v tabulce ztrácí bod, který může v konečném účtování sehrát důležitou roli. Pavel Pauza, který převzal trenérské žezlo po Rastislavu Trtíkovi plánuje, jaká taktika by mohla na nejbližšího soupeře platit.

"Máme zprávy z Estonska, že ten zápas, ve kterém vedli o sedm branek ztratili díky tomu, že nejlepšího hráče Makedonie Lazarova Vzali na osobní obranu, takže to by napovídalo, že obrana 2-4 na ně může být úspěšná. Na druhou stranu disponují hráči, kteří umí hrát jeden na jednoho, což se trochu vylučuje. Uvidíme, jestli dostaneme ten záznam z Estonska, tak se podle něj rozhodneme definitivně."

Pauza se samozřejmě snaží sehnat o budoucím protivníkovi co nejvíce informací. Zatím disponuje pouze půl roku starými materiály.

"Máme záznam z červnové baráže s Maďarskem a já pevně doufám, že dnes dorazí slíbená kazeta z Estonska. Je to trochu komplikované, ale snad ty nejčerstvější zprávy budeme mít k dispozici."

Foto: ČTK
Reprezentační kouč pochopitelně nespoléhá pouze na slabiny Makedonců, ale chce především těžit ze silných stránek vlastního mužstva.

"Největší síla je v kolektivním projevu. Já myslím, že všichni hráči, které máme k dispozici jsou špičkoví a pokud se jim daří, tak se s námi může těžko někdo měřit. Samozřejmě pokud dá někdo patnáct branek, tak ti ostatní už mu jenom sekundují, ale já přivítám, když se každý bude podílet a v tom by měla být naše síla - jednoznačně."

Pavel Pauza se charakterizuje jako impulzivní trenér. Je to způsobeno i tím, že má stále zažité hráčské návyky, vždyť dlouhou dobu v Plzni obě role kombinoval. Díky tomu prožívá jednotlivé herní situace mnohdy silněji, než jeho svěřenci.

"Prožívám, měl jsem s tím trochu problémy, když jsem skončil s hráčskou kariérou a začal trénovat, že jsem na lavičce cítil takovou bezmoc. Na hřišti se realizujete, ale na lavičce je to těžší. Buď do toho emočně aktivně vstoupíte, ale zase ztratíte přehled nebo se snažíte být klidný, ale to zase nepůsobí dobře na hráče. Ideální je to skloubit, abyste hráče motivoval a zároveň měl přehled o hře - to je úkol trenéra. S tím jsem měl ze začátku velké problémy."

Jeden z předchůdců Pavla Pauzy na reprezentační lavičce, dlouholetý vynikající brankář Michal Barda, vidí v mládí svého nástupce při současné konstelaci v české házené velkou výhodu.

"Je to určitě otázka generační, v jaké fázi se družstvo nachází. Pokud je v týmu hodně mladých hráčů, kteří nemají zkušenosti, vyplatí se starší trenér, který může hráče vést, ale v okamžiku, kdy hráči mají zkušenosti i hlad po úspěchu, tak bývalý hráč, který je teď vede ze střídačky pro ně znamená větší identifikaci. V současné době je v našem mužstvu ideální mix, protože většina hráčů je mladá, ale už mají zkušenosti. Dříve byl problém, že dobří hráči odcházeli do nižších zahraničních soutěží, ale teď hrají první francouzskou či německou ligu a ten hráčský mix je tak opravdu vynikající."

Německo chystá na přelomu ledna a února příštího roku grandiózní šampionát. Během patnácti dnů se ve dvanácti halách odehraje 92 utkání a vzhledem k tomu, že Němci házenou milují, očekává se velká návštěvnost a s ní spojená bouřlivá atmosféra. Čeští hráči, zvláště pak ti, kteří účinkují v bundeslize tak mají dvojnásobnou motivaci, kvalifikovat se na vrchol příští sezóny. I Michal Barda se už teď na ten velký házenkářský svátek těší.

"Němci byli trochu nešťastní, protože chtěli získat už minulý šampionát, jelikož měli výbornou hráčskou generaci. Mistrovství však získalo Tunisko. Na druhé straně nyní počítají, že převezmou řadu organizačních zkušeností s médii i diváky z fotbalového MS, které bude v Německu v létě. Samozřejmě pro zápasy play off se počítá s halami s kapacitou téměř dvaceti tisíc diváků a já jsem si téměř jist, že se zaplní. Němci slibují, že to bude nejlepší šampionát a já bych tomu věřil."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio