Čeští krajané v Chorvatsku uspořádali festival pěveckých sborů

Rijeka, foto: Autorka

O krajanech v Chorvatsku zpravidla hovoříme v naší krajanské rubrice. Tentokrát ale informaci o nich zařazujeme do aktuálního publicistického bloku. Je to proto, že se tam o víkendu konala událost, která stojí za rychlé zaznamenání. Z Chorvatska, konkrétně z Rijeky, se vrátila Milena Štráfeldová.

Rijeka,  foto: Autorka
Co se tam tedy událo?

"Do Rijeky se sjelo šestnáct pěveckých souborů českých krajanů z celého Chorvatska. Pořádal se tu tradiční festival, nazvaný pěkně staročesky Zpěvánky. K jednotlivým pěveckým souborům bych ráda dodala, že v nich zpívají lidé, kteří třeba celý den pracují na poli a jednou dvakrát za týden jdou na zkoušku souboru do České besedy, do kulturního zařízení nebo místní hospody. Většina jejich repertoáru je postavena na české a moravské lidové písni, protože to je vlastně způsob, jak si tam udržují českou národní identitu."

Z festivalu Zpěvánky,  foto: Autorka
Jak vůbec čeští krajané v Rijece žijí? Jak je velká tamní krajanská komunita?

"Řekla bych, že je asi jedna z nejmenších v Chorvatsku. Jen připomenu, že v celém Chorvatsku žije přibližně třináct tisíc českých krajanů. V samotné Rijece se k české národnosti přihlásila necelá stovka lidí a tamní Česká beseda má asi sto šedesát členů. Všichni ani nejsou Češi, jsou to příslušníci jejich rodin ze smíšených manželství, jejich děti i sympatizanti, kterým je nějakým způsobem blízká česká kultura a historie. Musím ale říct, že na to, jak je beseda v Rijece malá, vyvíjí neuvěřitelnou činnost. Mají vlastní divadelní soubor, loutkové divadlo, tři folklorní soubory, pěvecký sbor, vydávají vlastní zpravodaj, který je dokonce i na internetu, přestože věkový průměr členů je spíš vyšší. A pak je tam ještě jedna pozoruhodná věc, kterou se chtěli krajané v Rijece pochlubit: jejich rozestavěný Český dům."

Rozestavěný Český dům v Rijece,  foto: Autorka
Měla jsi možnost ten dům vidět?

"Viděla jsem ho a byla jsem opravdu překvapená. Já už jsem o něm slyšela, věděla jsem, že je to rozsáhlá stavební akce, ale nečekala jsem, že má až takové rozměry. S trochou nadsázky se jedná o malý Kongresový palác nad Rijekou. Bude v něm velký divadelní sál s pódiem, knihovna, restaurace, klubovny, budou v něm zkušebny pro folklorní soubory. Tento dům bude zřejmě využívat i město Rijeka, které tu bude pořádat svoje akce. V tuto chvíli je to jenom hrubá stavby, zprovoznit by ji ale chtěli do dvou let."

O krajanském festivalu Zpěvánky v chorvatské Rijece hovořila Milena Štráfeldová.