Čeští lékaři: Unikátní operace kyčle a mezinárodní ocenění za boj s rakovinou

Českobudějovický ortoped Jiří Stehlík při operaci miniinvazivní metodou, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Nová unikátní metoda při operaci kyčle a prestižní ocenění za boj s rakovinou. To jsou poslední mezinárodní úspěchy českých lékařů. Českobudějovická ortopedie se stala prvním pracovištěm ve střední a východní Evropě, kde lékaři použili novou metodu při operaci umělé náhrady kyčelního kloubu. Ocenění za boj s rakovinou získal na Mezinárodním kongresu v Paříži tým z Onkologického centra zlínské Baťovy krajské nemocnice. Podrobnosti má Lenka Jansová.

Českobudějovický ortoped Jiří Stehlík při operaci miniinvazivní metodou,  foto: ČTK
Českobudějovičtí lékaři použili při operaci kyčle nový typ miniinvazivní metody. Při klasické operaci je kožní řez dlouhý až 25 centimetrů a lékaři při ní musí protnout některé velmi důležité svaly. Novou metodu popsal Jiří Stehlík, primář českobudějovické ortopedie, který operaci prováděl:

"Provádí se z optimálního anatomického přístupu, kdy se z krátkého řezu kolem 6 až 8 centimetrů rozhrnou svaly a operovaný kloub je snadno přístupný. Po odstranění poškozeného kloubu, respektive poškozené hlavice lze naimplantovat s použitím speciálních zavaděčů kloub nový."

Novou metodu použili českobudějovičtí lékaři u dvou pacientů. Jedním z nich je pětapadesátiletý Mojmír Řepka. Čtyřiadvacet hodin po operaci dokázal vstát z lůžka a za pomoci zdravotních sester opatrně ujít s oporou francouzských holí zhruba 40 metrů.

"Cítím se dost dobře, jsem zesláblý, ale je to úžasné a nebolí to, můžu chodit."

Podle primáře Jiřího Stehlíka je velkou výhodou nové metody právě co nejmenší traumatizování pacienta:

"Dalšími výhodami je nepoškození měkkých tkání při operaci totální náhrady a tím daleko snadnější léčení, respektive bezprostřední pooperační průběh, menší bolestivost, včasnější pohyb, menší krevní ztráty a určitě i menší riziko možných komplikací."

Primář Stehlík uvedl, že prvního pacienta nemocnice nijak speciálně nevybírala, prostě přišel na řadu a jeho zdravotní stav byl pro tento typ metody vhodný. Zákrok jsou zatím v Česku schopni dělat jenom lékaři v Českých Budějovicích a v Kroměříži, kteří byli na školení v zahraničí a mají k dispozici speciální vybavení. Nicméně zpěvák Karel Gott se před 14 dny rozhodl podstoupit operaci endoprotézy kyčelního kloubu na klinice v Mnichově.

Na mezinárodním kongresu protinádorové léčby v Paříži získali ocenění čeští onkologové. Tým primáře Milana Kohoutka z Onkologického centra zlínské Baťovy krajské nemocnice zkoumal zhoubné nevyléčitelné kožní nádory, které vznikají z mateřských znamének. Ty jsou zvlášť nebezpečné - pacienti s tímto typem rakoviny totiž běžně umírají do jednoho roku. Po léčbě metodou českého týmu žijí ale podle Milana Kohoutka déle:

"Je tam několik pacientů, kteří přežili více než několik let, u některých se bohužel onemocnění pak jakoby probudilo a potom zemřeli, ale třeba po sedmi osmi letech. Po začátku této léčby žili až šest let bez terapie. Jedna paní z olomoucké skupiny dodneška žije bez projevu nádorového onemocnění a je to už přes devadesát měsíců."

Nová metoda Onkologického centra spočívá v tom, že se léčebná látka vpichuje přímo do zhoubného nádoru.