Čeští psi na vyhledávání drog patří k nejlepším

Foto: Policie ČR

Více než tři desítky špičkových služebních kynologů se zúčastnilo mezinárodního mistrovství psovodů ve vyhledávání drog. V 16 disciplinách se v několika městech a obcích Libereckého kraje se střetli psovodi z Česka, USA, Rakouska, Norska, Lotyšska a Slovenska. Jak dopadli čeští psovodi a jaká nebezpečí na ně ve službě čekají, se dozvíte od Zdeňky Kuchyňové.

Foto: Policie ČR
Psi kromě jiného prozkoumávali budovy, či auta, kde hledali ukryté drogy, bránili útoku na psovoda nebo hlídali dopadeného pachatele. Mistrovství tak přispělo i ke spolupráci v boji proti mezinárodnímu terorismu. Právě z prodeje drog do něj proudí peníze v celém světě. Celníci si rovněž vyměnili zkušenosti z pátrání po pašerácích chráněných zvířat nebo po nelegálně dovážených nebezpečných potravinách. Drogoví psi se už deset let cvičí ve výcvikovém středisku v Heřmanicích. Jak uvedl jeho vedoucí Josef Dušánek, Češi jsou původci mezinárodního zkušebního řádu a zakladatelem mistrovství Evropy drogových psů.

"Naše mezinárodní mistrovství je mnohem těžší než mistrovství Evropy. Na něm jsme museli dělat řadu ústupků, protože jinak by státy přestaly jezdit. První ročník jsme pořádali v roce 2001 a většina států řekla, že je to příliš těžké. U nás jsou tvrdčí časové limity na vyhledání. Tam jsme je museli posunovat. Museli jsme omezit poslušnost, kterou některé státy vůbec necvičí. My ji naopak preferujeme. Takže bych řekl, že naše soutěž je, nebojím se to říct, o třídu výše."

A jak dopadli čeští psovodi? Na první místě ve vyhledávání drog skončil Jiří Krtek z ústecké celní správy, který se střetl s dalšími 34 kynology. K jeho největším úlovkům z opravdové akce patří 120 tablet extáze. Mezinárodní mistrovství vyhrál již v roce 2000 a zúčastnil se ho pošesté.

"U celní správy mám třetího psa. Jmenuje se Cid a je to zlatý retrívr."

Mají přednost určitá plemena nebo je možné udělat dobrého psa i z obyčejného voříška?

"I obyčejný voříšek může být dobrým psem na vyhledávání drog. Předpoklad je, aby měl dobrý nos a motivaci. My cvičíme psy většinou na aport, pro něj je to hra."

Jak dlouho trvá výcvik psa, než jde do své první akce?

"My máme základní kurs, který trvá zhruba tři měsíce."

Mezinárodní mistrovství bylo také místem k výměně zkušeností. Například představitelé amerických celníků uvedli, že české mistrovství předčí všechny ostatní soutěže, které poznali. Američané sice skončili na posledním místě, ovšem podle Josefa Dušánka se v praxi nesetkávají s tak malým množstvím narkotik, jako při českých závodech. Například na jihozápadní hranici mezi USA a Mexikem se omamné látky pašují po stovkách a někdy i po tisícovkách kilogramů. Jak uvedl, i v Česku dokáží být pašeráci vynalézaví. Jednou pes překvapivě označil i potraviny.

"V každém pytli bylo asi 12 až 15 bochníků chleba. Pes nám označil hned první pytel a po otevření balíčků se zjistilo, že v každém chlebu je karton cigaret. Takže převážel naráz asi 150 kartónů cigaret tímto způsobem."

Čeští celníci pracují přibližně s 80 psy. Zhruba polovina z nich slouží na vyhledávání narkotik, lidí, tabákových výrobků, chráněných zvířat nebo zakázaných potravin. Zbytek jsou hlídkoví psi a celníci je nasazují při kontrolách na tržnicích a jiných místech jako takzvané obranáře. A jak dodal Josef Dušánek, o napínavé situace nebývá nouze.

"Zavolá podnikatel a sdělí vám, že si myslí, že má přilepenou výbušninu na vozidle a chce odjet do práce. Psovod prohledá vozidlo, musí říct, jestli je to čisté. Stává se také, že majitel chce, aby vozidlo nastartoval a popojel mu. Dovedete si představit jaké stresové situace tito lidé podstupují. Musí psovi velice věřit a často s ním pracovat, aby měli jistotu, že je spolehlivý."