Čeští vojáci budou v misi NATO v Makedonii chránit vrchní velitelství

Čeští vojáci v Makedonii

Čeští vojáci mají podle plánů NATO chránit v případné misi v Makedonii vrchní velitelství mírové operace Hlavní sklizeň. Do makedonské metropole Skopje by měli výsadkáři ze 43. mechanizovaného praporu brigády rychlého nasazení z Chrudimi dorazit do pěti dnů od vydání příslušného rozkazu. Další podrobnosti má Josef Kubeczka.

Jak uvedl náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, čeští vojáci tak budou plnit velmi prestižní úkol, který se svěřuje skutečně těm nejlepším z nejlepších, což je určitou odměnou a oceněním. Generál Šedivý nám řekl, co rozhodovalo o výběru české jednotky pro ochranu velitelství operace:

"Naši vojáci mají velmi vysoký kredit v zahraničí u našich aliančních partnerů a vzhledem k tomu, že zejména britští partneři mají s námi velmi dobré zkušenosti z Bosny a Hercegoviny, ale i v současnosti v Kosovu, jakmile jsme přihlásili naši jednotku jako jeden z příspěvků do této mise, byli jsme požádani, abychom svoje výsadkáře rozmístili k ochraně tohoto velitelství. Čili kvalita našich vojáků, jejich vycvičenost, ale i kvalita zbraní."

Účast české jednotky na operaci v Makedonii příjde podle Jiřího Šedivého ministerstvo obrany na zhruba 115 milionů korun.

Cestu pro vstup vojáků Severoatlantické aliance do Makedonie otevřel pondělní podpis mírové dohody mezi představiteli hlavních makedonských a albánských politických stran. Dohoda by měla také ukončit šestiměsíční ozbrojené povstání Albánců. Tři a půl tisíce vojáků NATO má být v Makedonii zhruba 30 dnů a soustředit se zejména na odzbrojení albánských povstalců. Mnozí pozorovatelé jsou ale skeptičtí ohledně možnosti splnění tohoto cíle. Podobný názor vyjádřil i žijící v Česku novinář Theodor Marjanovič, který pochází z bývalé Jugoslávie:

"Nikdo si v těchto okamžicích asi nedokáže představit, že by se albánští rebelové opravdu byli ochotni během třiceti dnů vzdát svých zbraní. Na mně to působí velice nerealisticky. Ta představa, že vojáci NATO tam budou jenou měsíc, poté odejdou a situace uzraje do té míry, aby tam už vládl mír, je, myslím si, velmi, velmi odvážná."

Česká armáda zároveň podle náčelního generálního štábu Jiřího Šedivého letos omezí působení v některých misích na Balkáně. V plánu je stažení českých vojáků v misi SFOR v Bosně a Hercegovině, což by mělo proběhnout od poloviny září do 20 prosince. Od března příštího roku dojde ale k posílení české účasti v misi KFOR v Kosovu, kde by měla vzniknout společná česko-slovenská jednotka. Generál Jiří Šedivý nám řekl, jak bude vytvoření společné jednotky se Slováky vypadat:

"Spolu se slovenskou armádou vytvoříme prapor přibližně v pomětu dvě ku jedné, to znamená ze 494 osob 395 bude z České republiky a 99 ze Slovenska. Proporcionálně budou příslušníci slovenské armády plnit i úkoly na štábu tohoto praporu a kontingentu."