Čeští výsadkáři chtějí zjistit, na co mají jejich fyzické a psychické síly
Česká armáda se rozhodla prověřit své profesionální výsadkáře. Vyslala je proto na tří set kilometrový pochod se samopalem a plnou polní. Na celý pochod mají vojáci šest dní, tedy každý den musí urazit padesát kilometrů. Do konce putování jim zbývá poslední den. Jak jsou na tom, zjišťoval kolega Mikuláš Kroupa.
"Jsou na tom velice dobře. Sám jsem překvapen, že po těch 200 kilometrech zůstávají ve velice slušné fyzické tak psychické kondici."
Jaký má podle vás smysl tento způsob výcviku?
"Cílem vylo stanovit optimální nesený náklad, optimální denní vzdálenost přesunu, tempo přesunu, čili komplexně vyhodnotit reálné možnosti našeho praporu v případě, že bychom museli vykonávat nějaký delší přesun. Abych měl jasný přehled o tom, s čím můžu reálně počítat."Historie například z 2. světové války zná případy, kdy vojáci byli donuceni okolnostmi vyrazit na noční přechod nějakého území, tak aby nebyli spatřeni. Nechodili proto po cestách, jako vy. Nemáte pocit, když už pořádáte takový výcvik, že byste měli zvolit jiný terén, jiné prostředí?
"Musíte si uvědomit, o co nám jde. Jedna věc je taktický přesun, při kterém se jednotka pohybuje v prostoru, kde operuje protivník. Takový přesun musí být takový, jaký jste popsal, tedy vojáci musí být pokud možno neviditelní. Co provádíme my je pouze pěší přesun v rámci tělesné přípravy s tím, že se jedná jenom o ověření určitých fyzických schopností - na co máme, na co nemáme. Představte si, že bychom šli tři sta kilometrů a měli se skrývat před obyvatelstvem, to bychom šli nejméně měsíc a možná ještě déle."