Čeští zemědělci v příštím roce přímé platby nedostanou

Foto: Evropská komise

Čeští zemědělci nemohou v příštím roce počítat s plným dorovnáním přímých plateb. Ty jsou přitom nejvýznamnější zemědělskou dotací. Premiér a ministr zemědělství však slibují alternativní pomoc - například zjednodušení podmínek pro malé výrobce potravin.

Foto: Evropská komise
Zemědělci ze zemí, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004 a později, mají na dotacích z unie méně peněz než farmáři z původních 15 států. To je na společném trhu znevýhodňuje. Dostávají proto peníze ze státních rozpočtů svých zemí - to jsou ony přímé platby. Podle smluv dojednaných před vstupem Česka do EU by stát farmářům v roce 2011 mohl vyplatit až 4 miliardy 800 milionů korun. V návrhu rozpočtu pro příští rok je však v této kolonce kvůli úsporám zatím nula.

Jan Veleba
"Nula znamená, že pravděpodobně by vláda poslala příští rok resort zemědělství do červených čísel s veškerými dopady,"

okomentoval situaci prezident Agrární komory Jan Veleba. Nedávno pohrozil protesty zemědělců v ulicích, pokud jim stát nevyplatí alespoň 3 miliardy korun. Kvůli dorovnání přímých plateb už zemědělci v minulosti protestovali. Loni v prosinci, když se uvažovalo o jejich krácení, přišlo do Prahy demonstrovat na 4000 farmářů. Sněmovna pak především hlasy levice přidala do rozpočtu resortu 1,5 miliardy korun. Příští rok mají čeští zemědělci dostat z Bruselu 80 procent hodnoty dotací, které pobírají jejich kolegové ze starých zemí unie, uvedl premiér Petr Nečas.

Petr Nečas,  foto: ČTK
"Musíme s dotacemi zacházet tak, aby nedevastovaly konkurenceschopnost českého zemědělství, to znamená, aby rostla produktivita práce českého zemědělství. Já nebudu dávat laciné sliby. V příštím roce nám rozpočtová situace neumožní dorovnat dotace na sto procent s tím, že pro nás je to o to silnější motivace, abychom v novém programovacím období EU trvali na rovnoprávném postavení českého zemědělství a zemědělství ve staré patnáctce."

Podle premiéra by stát měl omezit své zasahování tam, kde zbytečně obtěžuje zemědělce či obyvatele venkova. Měl by také více propagovat české potraviny. Výrobci dlouhodobě upozorňují na rostoucí dovozy potravin, jejichž kvalita je často nízká a označení původu nejasné. Na produktech bývá například uvedeno "Vyrobeno v EU" a není možné zjistit, v jaké konkrétní zemi a jakou firmou. Ministr Ivan Fuksa uvedl, že by čeští potravináři například mohli označovat své výrobky státní vlajkou.

Ivan Fuksa
"To je asi nejjednodušší projekt. Chceme, aby se české výrobky označovaly viditelným způsobem za účelem, abychom dotlačili velkoprodejce, aby na českém trhu a zvláště na trhu velkých řetězů bylo více českých potravin."

Ministr Fuksa chce zmírněním byrokracie usnadnit také přímý prodej čerstvých produktů od farmářů. Zájem o tuto formou prodeje v poslední době výrazně roste. Podpořit prodej potravin od malých a středních domácích výrobců má například i nová značka Regionální potravina, kterou letos při prvním ročníku oceňování získalo 71 výrobků z celkem 943 přihlášených produktů. Stát dal na projekt letos 50 milionů korun, minimálně stejnou částkou jej hodlá podpořit i v příštím roce.