Rodinné farmy, které oživily venkov. Titul Farma roku 2020 putuje do středočeských Milošovic
Nabízí prodej mléka, sýrů, jogurtů a dalších mléčných výrobků. Vyhlášen je její chov holštýnského skotu a suffolských ovcí. Rodinná farma Milošovice, která od roku 1992 hospodaří v obci na rozhraní Kutnohorska, Benešovska a Havlíčkobrodska, získala titul Farma roku 2020.
Soutěž různě zaměřených rodinných farem z různých koutů republiky organizuje Asociace soukromého zemědělství už 19 let. Přináší podle ní skutečné příběhy lidí, kteří dokázali téměř nemožné - za nerovných startovních podmínek začít soukromě hospodařit a ze socialistickou péčí zdevastovaných statků vybudovat prosperující farmy. Farmy, které oživily venkov, nabízejí řadu pracovních příležitostí, produkují kvalitní potraviny a pečují o krajinu.
Laureátem roku 2020 je pětičlenná rodina Cihlářových z Farmy Milošovice. Hospodaří v obci po vzoru svých předků, kteří se tam sedlačině věnovali po několik staletí. Tradici v roce 1957 násilně přervala kolektivizace. Po pádu komunistického režimu se rodina k farmaření vrátila. V roce 1992 začala hospodařit na 16 hektarech s 5 restitučními dojnicemi v původních budovách. Po roce 2000 vlastními silami zahájili výstavbu nové farmy na zelené louce.
„Na původní usedlosti uprostřed obce bohužel nešlo v zemědělské činnosti pokračovat naplno a dál jí rozvíjet, proto jsme v roce 2003 začali budovat zcela novou farmu mimo vesnici a rovněž i rozšířili výměru půdy,“ uvedl na webu asociace majitel farmy Radek Cihlář.
Díky tomu také rodinná farma rozšířila chov mléčného skotu. „Se svými holštýny, předváděnými všemi třemi dětmi včetně nejmladší, desetileté Káji, dosahují četných titulů na oblastních i národních výstavách. Pro skvělé mléčné výrobky od maminky Mirky si zvykli jezdit na statek lidé z širokého okolí,“ uvedla o vítězné farmě Cihlářů Asociace soukromého zemědělství.
Práci soukromých zemědělců ocenil při vyhlašování vítězů také předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS. „Ten důvod ani není v tom, že dnes vyrábíte čerstvé a chutné potraviny a dobře se staráte o zvířata a o půdu. Ale vy pocházíte z rodů, které pracovaly na své vlastní půdě, nechtěly se jí vzdát, pak jim třeba byla odebrána, pak jste se k ní dokázali vrátit, a znova jste ji postavili na nohy.“
Inspirace na životní štěstí
Na stříbrné příčce skončila Farma Koňákov rodiny Kotajných z regionu nedaleko Českého Těšína. „Špičkový chov masného skotu plemene aberdeen angus o počtu více než stovky matek mají situován jak na malebných pastvinách Těšínské pahorkatiny, tak v kompletně zrekonstruovaném areálu,“ uvedli organizátoři soutěže.
Bronz putuje na Farmu Ráječek rodiny Sklenářových z Brna. Rodina pěstuje desítky druhů křehkých salátů a také rajčata.
Čtvrté místo obsadila Farma Moulisových z Milínova na Plzeňsku, která se se v několika posledních letech proměnila v agroturistický areál a centrum poznávání života na statku a vůbec na venkově pro děti i dospělé. Na páté příčce se umístil Statek Horní Dvorce, které se věnuje ne úplně tradičnímu hospodaření spojenému s chovem ovcí, zpracováním a prodejem vlastní produkce.
„Všechny tyto rodinné farmy přirozeně a veskrze originálním způsobem prokazují, že jejich způsob života v rodinném kruhu těsně spojený s podnikáním na společném majetku je nejen životaschopným modelem s mnoha přesahy pro české zemědělství, ale může také působit pro část veřejnosti i jako určitá inspirace na životní štěstí a vnitřní trvalé naplnění,“ uvedl Šebek.
Asociace soukromých zemědělců aktuálně sdružuje 7500 členů. Ti obhospodařují skoro 40 procent zemědělské půdy v Česku, na HDP v zemědělství se tak podílí z přibližně 25 procent.
O Farmě roku 2020 s předsedou ASZ ČR Jaroslavem Šebkem v pořadu Ranní plus v Českém rozhlase: