Chcete, aby děti četly? Čtěte jim!

Ilustrační snímek: Kathy Cassidy via Foter.com / CC BY-NC-SA

Březen býval kdysi měsícem knihy, potom měsícem internetu a dnes jej knihovny označují za měsíc čtenářů. Provázejí jej různé akce v knihovnách, školách i školkách. Jedné z nich, v mateřské škole Chabařovická v pražských Kobylisích, se účastním i já. Probíhá tady totiž týden, ve kterém po obědě nečtou dětem pohádky učitelky, ale rodiče.

Ilustrační snímek: Kathy Cassidy via Foter.com / CC BY-NC-SA
Do třídy Červená pastelka vcházím v době, kdy se děti chystají ke spaní. Potenciálních posluchačů je tady asi dvacet. Některých z nich se na jejich vztah ke čtení hned zeptám:

Ayo, máš ráda čtení?

"Jo."

Máš nějakou knížku, která tě baví?

"Mám, je o nějakém ptákovi."

Andrejko, ty máš nějakou knížku, která tě baví?

"Mám. Mach a Šebestová I. díl."

Jsi ráda, když ti máma s tátou čtou?

"Jen máma mi čte a to mám ráda."

Těšíš se, až se naučíš číst?

"Ano. Já už se učím."

Kluci, vy máte rádi čtení?

"Jo."

A pohádky máte rádi čtené nebo raději si nějakou pustíte?

"Já mám rád pouštěné, ale máma mi i čte."

"Já mám rád časopisy."

Děti si zatím lehly do postýlek a já začínám číst jednu z Krátkých pohádek pro unavené rodiče od Michala Viewegha. Děti poslouchají, smějí se a komentují děj. Nakonec se dohadují, pro koho to bylo "nejsrandovnější" a pomalu usínají, tedy spíše měly by usínat. Zatímco odpočívají, obracím se na učitelku Jarmilu Nováčkovou.

Čtete dětem ve školce často?

"Snažíme se, abychom četli každý den. Když nečteme před spánkem, tak se snažíme v průběhu dne zařadit příběh třeba do nějaké činnosti."

A baví je to?

Foto: Knižní klub
"Baví, ale musím říct, že některé děti mají problém s pozorností, aby u toho příběhu vydržely. Protože máme smíšenou třídu, malé i předškolní děti dohromady, volíme spíše krátké příběhy, aby je pochopily i menší děti.

Podle čeho si knížky vybíráte? Sledujete třeba, co nového vychází, nebo sáhnete i po klasických knížkách?

"My spíše čteme podle tématu, které máme v rámci našeho vzdělávacího programu ve třídě. Takže spíše vybíráme pohádky podle toho, o čem jsou, než podle toho, jestli jsou moderní. Máme rádi i klasické pohádky."

Proč je důležité dětem číst? Možnost, jak si poslechnout nebo vidět nějakou pohádku mají v televizi, na internetu...

"Jde o to, aby si děti rozvíjely představivost, rozvíjí se jim řeč, slovní zásoba. Čtené slovo dnes moc neuslyší a mají pak problém s pochopením toho příběhu, protože znají jen vnímání pomocí obrazu."

A jakou knížku jste měla v dětství ráda vy?

"Já jsem měla ráda Martínkovu čítanku."

Nejdůležitější je rodina

Roman Giebisch,  foto: archiv Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR
Svou roli v tom, zda a kolik lidé čtou, hrají i knihovny. Předsedou Svazu knihovníků a informačních pracovníků je Roman Giebisch. Jak důležité je podle něj zaměřit se na "čtenáře", kteří jsou zatím jenom posluchači? A zajímají se o ně knihovny?

"Musím říct, že v posledních několika letech objevily veřejné knihovny maminky s dětmi. Knihovny jsou bezpečná místa, jsou také často posledním nekomerčním prostorem v obci nebo městě a i knihovny se zaměřují na předškolní děti. Je trendem v celé Evropě dělat celou řadu pořadů a akcí pro předškolní děti, ale, jak víme z řady průzkumů, pro podporu dětského čtenářství je nejdůležitější rodina. Pokud děti vidí, že rodiče čtou, tak je samozřejmě kopírují. Je velmi důležité dětem číst, ideálně např. před spaním, kdy se zklidní. My bychom také byli velmi rádi, kdyby více četli tatínkové. Pokud totiž tatínek čte, naváže se mezi ním a dítětem silné emocionální pouto."

Jaké chyby rodiče dělají?

"Určitě bychom doporučili rodičům, aby se svým dětem maximálně věnovali, aby s nimi hovořili, odpovídali na jejich otázky a trávili s nimi čas. Velmi dobré je, pokud děti vidí, že jsou knihy, časopisy a další média doma a děti s nimi pracují. V dnešní době, kdy jsou lidé v produktivním věku často zaneprázdněni, tak řeší volný čas dětí tím, že jim dají tablet, děti jsou spokojené, hrají tam hry atd., ale to jistě nepomůže k rozvoji jejich čtenářské gramotnosti. Těžko dávat rodičům nějaké doporučení, ale určitě by se měli dětem více věnovat.

My jako Národní knihovna budeme vydávat metodické doporučení pro knihovníky, kteří pracují s předškolními dětmi. Chtěli bychom se v tomto roce zapojit do mezinárodního projektu Bookstart, který v roce 1992 vznikl ve Velké Británii, dnes je rozšířen po celém světě a je primárně zaměřen na rodiče a předškolní děti."