Chudí studenti si od příštího roku polepší

Poslední otazník nad stipendii pro chudé studenty je minulostí. Prezident Václav Klaus totiž v pátek, několik hodin před Štědrým dnem, schválil novelu vysokoškolského zákona, jenž umožní vyplacení sociálních stipendií chudým studentům. Podle ministerstva školství by se státního příspěvku mělo dočkat až 13 tisíc vysokoškoláků. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Studenti
Sociální stipendia mají po dobu deseti měsíců v roce pobírat studenti z rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1násobek životního minima. Výši stipendií má každoročně určovat vláda a přidělovat je bude veřejná vysoká škola, která prostřednictvím ministerstva školství dostane příslušné peníze ze státního rozpočtu. Zatím se hovoří o částce 1600 korun měsíčně. Poslankyně Michaela Šojdrová z KDU-ČSL říká, že jde o přínosnou změnu, která nejchudším vysokoškolákům významně pomůže.

"Reaguje na naše průzkumy, které říkají, že přístup dětí, studentů ze sociálně slabších rodin ke studiu je stále omezený."

Sociální stipendia získala mezi poslanci neobvykle širokou podporu. Podpořili je i opoziční občanští demokraté. Stínový ministr školství za ODS Walter Bartoš si myslí, že jde o přijatelný kompromis. Podporu by ale podle něj potřebovalo ještě více studentů, než oněch 13 tisíc, se kterými novela zákona počítá.

"Víme, že asi 50 tisíc studentů na vysokých školách se pohybuje v rozpětí do 1,8 násobku životního minima. Tito studenti to také potřebují, také jsou pro ně náklady studia na vysoké škole velmi vysoké."

Lubomíra Černá z Ministerstva školství to ale nepovažuje za reálné.

"To je jeden z dalších populistických kroků pana Waltera Bartoše. My bychom samozřejmě rádi podpořili co nejširší okruh studentů. Státní rozpočet je ale značně omezený."

Výhrady vůči podobě zákona o sociálních stipendií má rovněž Studentská komora Rady vysokých škol. Nelíbí se jí, že na sociální stipendium nebudou mít nárok studenti starší 26 let. Prý je to diskriminace. Lubomíra Černá nesouhlasí.

"Je to kvůli tomu, že všechny studentské výhody končí 26. rokem. Nevidíme tudíž důvod, proč by zrovna sociální stipendia měla být výjimkou."

Studentská komora také soudí, že by bylo lepší ponechat určení kritérií pro poskytnutí stipendia na rozhodnutí akademických senátů, kde jsou zastoupeni i studenti. Takto se prý ze stipendia stává sociální dávka pro vybrané studenty. A pak by ji tedy spíše mělo rozdělovat Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ani s tímto názorem Lubomíra Černá nesouhlasí.

"My jsme přišli s tímto návrhem. My najdeme v našem rozpočtu peníze. Proto budeme tuto dávku vyplácet my. To není sociální dávka, to je v podstatě stipendium."

Systém sociálních stipendií funguje prakticky ve všech vyspělých evropských zemích. U nás jde ale o novinku.

"O sociálních stipendiích se už hovoří delší dobu. V té dnešní podobě dosud neexistovala. Existovalo pouze sociální stipendium, které vyplácely jednotlivé vysoké školy svým studentům podle toho, jak uznaly za vhodné."

Jinými slovy, student podle minulého vysokoškolského zákona mohl dostat sociální stipendium od své vysoké školy. Právní nárok na něj ale neměl. A školy stipendia vesměs nevyplácely, protože na ně prostě neměly peníze.