Čína výrazně deformuje ME stolních tenistů

Iveta Vacenovská, foto: ČTK

Stolní tenis v Evropě zažívá čínský exodus. Potvrdil to i nedávný šampionát starého kontinentu, který hostila Ostrava. Tituly sice nakonec zůstaly u rodilých Evropanů, ale i tak je to problém, na který výpravy, které nevyužívají služeb naturalizovaných Číňanů vehementně poukazují.

Iveta Vacenovská,  foto: ČTK
Mezi muži je situace víceméně stabilizovaná, neboť do osmifinále nepostoupil ani jeden původem z Číny. Naopak mezi ženami jich byla více než polovina, což nelibě nesla i česká 1 Iveta Vacenovská.

"Je to pro všechny malá katastrofa, protože ubývá míst pro mladé Evropanky, které by mohly něco ukázat, ale z těch Číňanek jde respekt, protože vyhrávají. Vždyť za poslední léta vyhrála rodilá Evropanka ME jednou. Jsem zásadně proti, aby některá Číňanka hrála v našem týmu. Raději budu poslední, ale s Češkami."

Čínský exodus překazil olympijské sny její reprezentační kolegyni Renatě Štrbíkové.

Renata Štrbíková s trenérem Miroslavem Cecavou,  foto: ČTK
"Na olympijskou kvalifikaci přijely dvě čínské Turkyně, které nikdo nikde neviděl. Bylo to nefér, ale prostě je to o penězích. Jediná země z východního bloku, která je využívá, je Polsko."

Štrbíková má pravdu - s výjimkou našich severních sousedů využívají herní kvalitu čínských přistěhovalkyň především státy západní a jižní Evropy.

Ačkoliv je koučem mužů, nebere si Tomáš Demek s čínským přílivem za evropské stoly žádné servítky.

"Pro stolní tenis je to katastrofa. Hlavně v těch holkách."

A hned nabízí i radikální řešení.

"Řešením je to, že by nehrál žádný Asiat, který se nenarodil v Evropě. Ať zde klidně žije deset let, ale žádní naturalizovaní Číňané. To do sportu podle mě nepatří."

Jediným z české výpravy, který na celé situaci našel jistá pozitiva, byl trenér ženské reprezentace Miroslav Cecava. Na podzim se totiž začala rýsovat možnost, vytvořit deblový pár právě s jednou z Číňanek, konkrétně Ni Xia Lian hrající za Lucembursko.

"Mám to potvrzené od trenérky lucemburského svazu. Deblový pár Štrbíková, Ni Xia Lian by byla bomba. Myslím, že by dokonce měly šanci i celé ME vyhrát. Uvidíme, jak se to dohodne se svazem."

Dalším z řady stěžovatelů je i místopředseda svazu a zároveň ředitel ostravského ME Nikolas Endal.

"Ta konkurence je obrovská. V Ostravě startovalo 40 zemí z celé Evropy. V první evropské desítce mezi ženami je ovšem bohužel 9 Číňanek a to našemu sportu škodí. Stolní tenisté se zlobí, že ITTF a ETTU dopustily takový čínský exodus."

Spoléhat se na evropskou či světovou stolně tenisovou federaci je však bláznovství. Číňankám, které již v Evropě hrají mnoho let, nelze starty jednoduše zakázat. A na světovém fóru se jejich kvóta také rozhodně nebude snižovat. Nebo snad znáte nějaký větší trh, než je ten čínský?

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio