Cizinci se ve sdružení Sedm paprsků učí nejen češtinu, ale i jak jednat s úřady

Foto: autorka

Vyjmenovaná slova, měkké a tvrdé souhlásky a shoda podmětu s přísudkem dělají problémy leckterému českému školákovi. V těchto dnech se je v občanském sdružení Sedm paprsků v pražských Bohnicích učí i desítky cizinců, kteří se chtějí usadit v České republice. Základní znalost češtiny bude totiž od ledna příštího roku jednou z podmínek udělení trvalého pobytu v Česku. Sdružení letos získalo grant ministerstva práce a sociálních věcí, takže cizincům nabízí výuku "českého minima" zdarma. Na kurzech natáčela Milena Štráfeldová:

Foto: autorka
"Podíváme se na domácí úkol, strana 29, cvičení devět. Tak, zkusíme to. Já vám budu číst a vy budete říkat, jestli tam je i nebo y. - Richard si při cyklistických závodech způsobil vážné zranění nohy. - Richard, Vláďo? - Tvrdé. Ne, měkké. - Takže je to měkké, dobře."

Vypadá to tu jako v běžné třídě. Stoly s počítači, tabule a před ní paní učitelka. Jen místo českých žáčků tu sedí Rusové, Ukrajinci, Moldavané, Kazaši nebo Korejci.

"Jsou tady lidi, kteří jsou vyučení, takže tu jsou kadeřnice, prodavačky, matky v domácnosti, jsou tady děti. Ale jsou tady i vysokoškolsky vzdělaní lidé, je tu i pán, který má dvě vysoké školy,"

říká lektorka Šárka Bohynová. V kurzech se učí úplní začátečníci, ale i dobří znalci češtiny. Mezi těmi prvními je například Taťána, bývalá ředitelka obchodního domu na Sachalinu:

"Bydlím v Praze a chtěla bych pracovat, ale nemůžu mluvit. V Čechách žijí mé děti, dvě dcery a syn. Moje dcera se vdala za Čecha, je to už deset let."

Foto: autorka
Pětadvacetiletá Naďa z Moskvy vystudovala design, v Česku žije teprve dva měsíce a chtěla by tu pracovat:

"V nějaké kanceláři, nějakou takovou práci."

Vláďa chodí do 4. třídy a prý mu to jde v české škole dobře.

Rozumíš všemu?

"Ano."

Co je nejtěžší?

"Matematika."

Matematika? A čeština není nejtěžší?

"Trochu."

Foto: autorka
Vláďa s rodiči a třináctiletým bratrem jsou v Česku teprve tři měsíce. Většina cizinců, kteří navštěvují kurzy v občanském sdružení Sedm paprsků, přišla podle lektorky Šárky Bohynové do Česka kvůli lepší práci:

"To převažuje úplně nade vším. Někdy jsou tady studenti, a potom jsou tady takoví, kteří tu jsou třeba už dlouho, i deset, patnáct let, a chtějí umět český jazyk výborně."

Sdružení Sedm paprsků však podle jeho ředitelky Věry Doušové nezajišťuje jen samotné kurzy češtiny:

"Jsou to také kurzy komunikace. Učí se třeba, jak vyplňovat dotazníky, například formulář žádosti o pobyt, o lékařskou péči, k přijetí do základní nebo do střední školy. Současně se učí, jak jednat se zaměstnavateli, jak na úřadech, a mají k dispozici jedno odpoledne týdně bezplatnou právní a psychologickou poradnu."

Do čtyř souběžných kurzů sem teď na šest hodin týdně chodí téměř osmdesát posluchačů. Ministerstvo práce a sociálních věcí na ně v rámci projektu Integrace cizinců poskytlo kolem devíti set tisíc korun. Kurzy by měly pokračovat i v r. 2009.