Členové K 213 protestují před Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí

Jiří Fiala, foto: ČTK

Třetí den pokračuje protest členů sdružení K 213 před Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Členové sdružení zabraňují nové ředitelce Lence Pavlové v tom, aby se ujala svého úřadu. Ve středu dopoledne bylo před úřadem podle demonstrujících přítomno 8 lidí. Proč vůbec k blokádě úřadu došlo?

Členové K213 v čele s Jiřím Fialou  (vpravo) a Lenka Pavlová  (vlevo),  foto: ČTK
Na Lenku Pavlovou čekali členové organizace u dveří Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí už v pondělí. V úterý se nová ředitelka pokusila projít, ale bylo jí v tom muži držícími transparenty zabráněno. Ve středu dorazila na místo policie a demonstrantům sdělila, že jejich počínání je nezákonné, s čímž oni nesouhlasí.

Sdružení K 213, jehož členy jsou většinou otcové, kterým byl po rozvodu znemožňován styk s dětmi, vytýkají nové ředitelce, že je "feministickou advokátkou extremistických feministických spolků Profem a Koordona, které razí s rovností občanů zcela neslučitelné názory". Předseda sdružení K 213 Jiří Fiala k tomu říká: "Zastupuje výhradně ty matky, které nějakým způsobem brání svým dětem, aby se stýkaly s jejich otci a to i za cenu, že porušují pravomocné a vykonatelné rozsudky soudu o předávání dětí druhému z rodičů."

Lenka Pavlová,  foto: ČTK
Ministerstvo považuje výhrady proti praxi Lenky Pavlové za irelevantní a uvádí, že Pavlová hájila zájmy svých klientů jak na straně matek, tak na straně otců. V pořadu 20 minut Radiožurnálu, kde byla Lenka Pavlová hostem, se tohoto tématu také dotkla. "Jsem obviňována jako členka feministických hnutí, žádného feministického hnutí se neúčastním."

Členové K 213 také tvrdí, že se Pavlová dostala do úřadu neprůhledným způsobem. Také Jiří Fiala se podle svých slov do konkurzu přihlásil, ale neuspěl.

"Ministerstvo řeklo, že podle nich se dostala korektně a pokud mě nepozvali ke konkurzu, tak to bylo proto, že nemám humanitní vzdělání. Což si myslím, že je naprosto zavádějící vysvětlení, protože já jsem vystudoval vysokou školu ekonomickou, ta je na pomezí techniky a humanitního směru. Takže to rozhodně napůl humanitní vzdělání je - to za prvé. A za druhé jsem si to vzdělání dávno doplnil praxí, která je úplně stejná nebo lepší než u paní Pavlové, protože zastupuji otce u opatrovnických soudů."

Jiří Fiala,  foto: ČTK
Ministerstvo ale námitky proti regulérnosti konkurzu odmítá a uvádí, že výběrové řízení proběhlo zcela v souladu se zákonem a Lenka Pavlová byla vzhledem k požadavkům nejvhodnějším uchazečem.

Jiří Fiala říká že, protestující hodlají úřad blokovat i nadále a zvažují i další kroky.

"Pokud jde tady o budoucnost té blokády, tak uvažujeme o tom, že pokud se ministerstvo práce bude nadále chovat takto přezíravě a bude se domnívat, že my tady nějak zmrzneme a vyhnijeme a přestane nás to bavit, tak uvažujeme o tom, že od pondělka tu blokádu změníme v tom smyslu, že zablokujeme ministerstvo práce v Praze."

Jiří Sezemský z ministerstva práce a sociálních věcí ve středu řekl, že se bude o celé situaci ještě jednat.