Co se skrývá za statistickými čísly?

Foto: Archiv Radio Prag

Čísla, která v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, se zdají napovídat, že průmyslu a stavebnictví v Česku začíná docházet dech. Růst průmyslové výroby se v červnu zpomalil na necelých sedm procent, stavební výroba se poprvé po třináctí měsících poklesla. Skutečně přicházejí horší časy? Co se skrývá za statistickými čísly?

U průmyslové výroby se zpomalilo tempo růstu. Meziměsíčně totiž vzrostla o jedno procento. Podrobnější pohled na měření statistiků vypovídá o zdravém vývoji českého průmyslu. Tržby rostou stále výrazně rychleji než výroba. Podniky nevyrábí na sklad, ale úspěšně prodávají. Stále velkou část své produkce prodávají na zahraničních trzích a nebrání jim v tom ani silná koruna. V průmyslu také nachází zaměstnání stále více lidí - oproti loňskému roku o téměř dvě procenta. Zpomalení tempa růstu v červnu proto statistici spočítali hlavně kvůli vysoké srovnávací základně v minulém roce. Letošní celoroční výsledek ale podle odhadů ekonomů už dvouciferný zřejmě nebude.

Ještě zajímavější je rozbor statistických čísel ve stavebnictví, na jehož výsledku se podepsal mimo jiné vysoký růst v loňském roce, kdy se řada lidí snažila ještě utéci před možným růstem sazby daně z přidané hodnoty u stavebních prací a brala si hypotéky. Ke zpomalení tempa růstu za celé druhé čtvrtletí se také přidaly obtíže při přípravě projektů a jejich financování. Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl si ale myslí, že i tak se stavebnictví stále daří:

"Ve stavebnictví nyní nastalo spíše vystřízlivění. Mnoho staveb je vepředu, co se týče termínu, díky teplým zimním měsícům. Čili se nejedná o žádnou tragédii, je to prostě vystřízlivění. Je to dáno také tím, že stavební sezóna prostě letos začala o několik měsíců dříve než je obvyklé. Tedy výsledek není žádné drama."

Podle Miloslava Maška ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví tento obor prožívá konjunkturu, jakou nikdo v posledních dvaceti letech nepamatuje:

"Rozhodující je touha po lepším bydlení, možnost hypoték a přesvědčení, že uložení peněz do bytu je dobrá investice."

A tak se staví hodně a překotně rychle. Tak rychle, že průmysl nestačí dodávat stavební materiály.

"Průmysl nestíhá uspokojit poptávku stavebnictví, vyrábí, co může, ale přece jenom to nestačí," říká Radek Matějka z Českého statistického úřadu. A to je přitom nárůst výroby stavebních materiálů vskutku impozantní. U pálených výrobků, jako jsou například cihly, stejně jako u betonových dílů je více než padesátiprocentní. Mimořádně teplá zima ale stavební ruch nezpomalila, což způsobilo, že se zásoby výrobců a prodejců stavebnin vyčerpaly. A tak se u nich opět můžeme setkat s už téměř zapomenutým rčením z dob minulých: "Nemáme, zeptejte se za týden, za dva!" Stejně tak se oprášila ještě nedávno často slýchaná slova o tom, že "nejsou lidi". Chybí totiž pracovníci v odborných stavebních profesích, například zedníci. I přesto se tomuto odvětví stále daří. Zdá se, že jde jen o to, popadnout v tom chvatu dech.