Nevyrovnané oživení ekonomiky
Loňský rok byl podle Českého statistického úřadu rokem mírného a nevyrovnaného vzestupu ze dna recese, kam česká ekonomika sestoupila ve druhém čtvrtletí 2009. Statistici tak komentovali v pondělí zveřejněná čísla.
"Těmi tahouny jsou tradiční strojírenské obory, to znamená výroba automobilů, ostatních dopravních prostředků, strojů a zařízení, elektrotechnická výroba včetně počítačů. Těmi obory, kterým se dlouhodobě nedaří, a potvrdilo se to opět i v prosinci, je výroba nekovových minerálních výrobků, ale také další útlumová odvětví, jako třeba oděvní průmysl. Nově tam vyskočil negativně farmaceutický průmysl."
Úroveň průmyslové výroby se podle statistiků nacházela na konci roku 2010 na úrovni druhého pololetí 2008.
Stavební výroba v Česku v loňském roce zrychlila meziroční pokles na 7,8 procenta, předloni se snížila přibližně o procento. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše se na poklesu zakázek loni podíleli jak soukromí investoři, tak vláda tím, že neobnovili některé projekty:"Cca pětadvacetiprocentní pokles v nově zahajovaných bytech také něco signalizuje. Víme, jak dopadáme s programem Zelená úsporám, s programem Panel, který se nedostal do rozpočtu státního fondu, a byť to je dotace, tak ty efekty nejsou pozitivní. A tak stavebnictví bude v letošním roce pokračovat ve svém propadu."
Snížila se bytová výstavba a klesl počet státních zakázek. Úsporná opatření vlády zasáhla i výstavbu dopravní infrastruktury. Ředitel odboru strategie ministerstva dopravy Luděk Sosna je přesvědčen, že resort šetřit musí:
"Kapitola doprava byla poznamenána tím, co všichni odborníci ví, to znamená velmi razantním snížením finančních prostředků, cca o 30 miliard, a to je samozřejmě skutečnost, která se bohužel výrazně projeví právě v oblasti realizačních firem a projektových firem."I když globálně firmy čekají oživení stavebního trhu, české společnosti optimistické nejsou. Předseda odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv upozorňuje, že může nastat i další propouštění:
"V našem stavebnictví pořád dělalo hodně cizinců přes subdodávky, zprostředkovatelské agentury, živnostníků, takže propouštění kmenových zaměstnanců nebylo tak dramatické. Ale bohužel konec loňského roku už ztráta zakázek znamenala i propouštění našich kmenových zaměstnanců."
Velkým problémem pro letošní rok je podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše nedostatek nových zakázek, hlavně od státu:"Samozřejmě výchozí stav ve veřejné zakázce pro rok 2011 vůbec není dobrý. Když si vezmeme sedmatřicetiprocentní meziroční propad v pozemním a inženýrském stavitelství a hluboký propad inženýrských staveb dopravní infrastruktury, která je na pouhých čtyřiadvaceti procentech, tak samozřejmě letošní situace nebude dobrá pro stavebnictví."
Podle analytika ČSOB Petra Dufka se stavebnictví zatím nijak neveze na vlně oživení ekonomiky.